Yeni Bir Gün Doğuşunu Göremeden M7e SSD Talihsiz Bir Son Yaşadı, Plextor Artık M8Pe’le Birlikte

  • Haberin Tarihi: 03/01/2016
  • Bu haber 8243 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Yeni Bir Gün Doğuşunu Göremeden M7e SSD Talihsiz Bir Son Yaşadı, Plextor Artık M8Pe’le Birlikte

Sonunda, ilk PCI-E katı hal sürücülerinden (solid-state drive) biri olan Plextor M6e SSD’nin yerini başkası alıyor Ancak, bu umduğunuz gibi Plextor M7e değil. Bu yaz o sürücünün fişi çekildi. Onun yerine, Plextor en son ve en iyi depolama teknolojilerine sahip M.2 SSD olan M8Pe’yi CES 2016’da sunacak. M8Pe’de, 4x PCIe 3.0 bağlantılı ve 4 kilobaytlık 270.000’lere çıkabilen okuma Input/Output saniyesi (IOPS) ve 4KB’lik 150.000 IOPS’e çıkabilen yazım işletimi vaat eden akıl almaz derecede hızlı NVMe protokol özellikleri bulunuyor.

Kullanımı gittikçe yaygınlaşan M.2 form faktörü daha iyi bir hava akımı ve soğutmayla birlikte performans artırımı da sağlıyor, tabii Plextor tahmin edilen okuma/yazma hızları konusunda sessizliğini koruyor. Plextor‘ın dediğine göre ilk NVMe SSD olan sürücüleri oyuncular ve SSD’lerinden yüksek performans bekleyen diğer kullanıcılar için mükemmel bir seçim.

Yeni sürücüye, aynı zamanda, depolama kapasitesini fullemek için olan sıkıştırma teknolojisi RAM önbelleği PlexTurbo ve ortak bir bilgisayarda kişisel verileri diğerlerinden saklamaya yarayan PlexVault gibi Plextor‘a özgü özellikler de dahil. Plextor depolama hacmi, fiyatlandırma ya da piyasaya sürülme tarihinden henüz bahsetmese de biz CES 2016’da M8Pe hakkında daha fazla detay almayı umuyoruz. M8Pe’ye ek olarak, Plextor aynı zamanda TLC NAND flash kullanan M7V serisini de gösterecek. Neden önemli: M7e’nin sonlanmasının ardından Plextor‘ın PCIe sürücüsüyle yeniden piyasaya çıktığını görmek gerçekten çok güzel. Dedikodulara göre, Samsung‘un benzer sürücüleriyle yarışamayacağı gerekçesiyle bu sürücünün yapımı iptal edilmişti. M7e PCIe 2.0 kullanırken, örneğin, Samsung’un 950 Pro M.2’si PCIe 3.0 ve NVMe protokolünü sallamıştı. Şimdi bütün bu son çıkan depolama teknolojileriyle Plextor‘ın M8P2 SSD’si tam ve mücadeleye hazır görünüyor.

Anahtar Kelime: , , ,

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber