Yazılım ve Mobil Teknoloji

  • Haberin Tarihi: 06/05/2015
  • Bu haber 2654 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Yazılım ve Mobil Teknoloji

Merhaba Değerli TeknoAjans Okuyucuları

TeknoAjans ailesi olarak Makale kategorisi altında artık yazarlarımızın kendi uzmanlık alanları hakkında faydalı buldukları konuları kaleme almalarını sağlamaya çalışacağız. Adım Alper, teknoajans.net projemizin yazılım ve teknik destek tarafında görev almaktayım. Uzun yıllardır yazılım geliştirme ile meşgulüm bu konuda uzman denecek kadar tecrübeye sahibim ve artık haftalık sizler için yazılım geliştirme ve yazılım hakkındaki gelişmeler ile ilgili bilgilendirmeye çalışacağım.

Bu hafta sizler için belirlediğim konu yazılım ve mobil teknoloji, hepimizin bildiği gibi cep telefonları hayatımızın birer parçası haline gelmiş durumda ve cebimizde ki bilgisayarlar konumunu almışlardır. Birçok marka ve model ile firmalar rekabet halindedir. Akıllı telefonlardan önce logoSymbian işletim sistemli cep telefonların da  bu kadar çok uygulama ve seçenek bulunmaması mobil yazılım teknolojisinin,  bilgisayar yazılımının çok gerisinden gelmesine sebep olmaktaydı ama son 5 yıldır özellikle akıllı telefonların piyasada yaygınlaşması, ios_logoiOS ve logo2Android işletim sistemlerinin gelişmişliği, hızı ve ayrıcalıkları Mobil Yazılımı diğer yazılım sektörlerinin en üstüne taşıdı.

Günümüz de neredeyse bilgisayar uygulamalarından çok mobil uygulamalar yazılmakta ve bir çok bilgisayar ve web yazılımcısının bu alana yönelmesini sağlamaktadır. Bu gelişme ile beraber çoğu firmanın artık mobil platformda da uygulaması bulunmakta ve bu pazardan payını almaya çalışmaktadır.

Peki nedir mobil yazılımı bu kadar etkin kılan ?

Teknolojinin gelişimi insanların isteklerini de farklı kılmakta bu farklılıkların en başında hız gelmekte, hemen her şeye en hızlı nasıl ulaşabilirim çabasından dolayı teknoloji çareyi cep telefonlarında buldu. Cep telefonlarının gelişmesi akıllı telefonların piyasaya çıkması ile bilgi evlerimizden, bilgisayarlarımızdan cebimize girdi. Hemen herkes artık alışverişini, biletlerini, randevularını, mail trafiğini ve birçok işini cep telefonları ve mobil platformlar üzerinde yapmaktadır. Görünürdeki ihtiyaç ve yüksek derecede ki talep mobil yazılım ve mobil platformlardaki uygulama sayısının artmasına sebep oldu. Bu gelişmeler normal olarak mobil yazılımcı ve geliştirici talebine de sebebiyet verdi. Mobil platformlara yazılım geliştiren developer’ lar rağbet görmeye başladı ve yeni bir meslek grubunun oluşmasına sebep oldu.

Nasıl mobil yazılımcı olabilirim ? Mobil yazılımı nasıl öğrenebilirim ?

Öncelikle mobil yazılımdan önce  yazılım geliştirebilmek için iyi bir algoritma altyapısına sahip olmak gerekiyor. Bu bilgi içinde temelden başlayıp, bir platform belirleyip onun üzerinde basit uygulamalar ile başlamak gerekir. Konuya ilişkin piyasada birçok kitap mevcut olup bunun yanında video uygulama dersleri ile bir başlangıç yapılabilir. Daha önceden yazılım geliştirmiş ve bilgi sahibi olanlar için ise yazılım geliştirme dili ve platformu değişeceği için kısa sürede adaptasyon olabileceği kanısındayım.

Google Android uygulamaları geliştirmek için Google`ın kendi paketi olan Google SDK ile başlayabilirsiniz.

https://developer.android.com/sdk/index.html

logo2Android Geliştirmek için java bilmek ios_logoiOS için ise Objective-C  bilmek ve öğrenmek yeterli olacaktır.

Bunun dışında Google ve internet üzerinden para kazanma ile ilgili bilgiler edinmek için https://www.webduzzi.com adresine bakabilirsiniz.

 

The following two tabs change content below.

Alper Koska

Yazılım Geliştirici - Yazar
Bilgisayar ve Teknoloji ile 2003 ün sonlarında ilgilenmeye başladım.Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden mezun olduktan sonra elektronik yazılım merakımdan dolayı Elektronik Teknolojisi bölümünü de bitirdim.Uzmanlık alanım olan C# ASP.NET, VB ASP, MYSQL,MSSQL,SQL DİLİ ve orta düzeyde PHP bilgisine sahibim.Hala teknoloji, web tasarım ve yazılım konusunda kendimi geliştirmek ile meşgulüm.

Bir Yorum Yazın