Yanlışlıkla Kelliğin Tedavisini Buldular

  • Haberin Tarihi: 05/02/2015
  • Bu haber 1641 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Yanlışlıkla Kelliğin Tedavisini Buldular

Kanser araştırması yapan uzmanlar kansere çözüm bulamadı ama yanlışlıkla kelliği tedavi ettiler.

RADİKAL – İspanya Kanser Araştırmaları Merkezinde araştırma yapan uzmanlar, farelere anti enflamatuvar ilaçlar verdi. Çalışmada enfeksiyonlarla savaşmak için bağışıklık sistemi güçlendirilirken ölü dokuların temizlendiği ortaya çıktı. Hürriyet ‘te yer alan habere göre, Dr. Mirna Perez-Moreno’ya göre makrofaj denilen ve kök hücrelerin yanında bulunan bölgelerin saçın büyümesinden sorumlu olduğu anlaşıldı. Bu da saç nakline gerek olmadan foliküller beslenerek saçların yeniden uzamasının sağlanabileceğini gösterdi.

PLOS Biology isimli bilimsel dergide yayınlanan makalede makrofaj denilen bölümün kök hücrelerin gelişiminde önemli rol oynadığı belirtildi. Henüz sadece fareler üzerinde denenmiş bir tedavi olsa da ilerleyen dönemlerde insanlar üzerinde de saçların gelişimi konusunda deneneceği açıklandı.

Yazar – Yiğit Emir Ahi

facebook

 

 

The following two tabs change content below.

View Yigit's Full Profile

Fırsatını buldukça güncel gelişmeleri takip etmeye çalışan, Araştırmayı seven ve yeniliklere açık olan biriyim. Teknoloji ile birlikte doğru orantılı olarak gelişim gösteren bir insanım. Teknoloji Dünyasının yeni kanlarından olan teknoajans.net de yazar olarak görev almaktan gurur duymaktayım. Aynı zamanda Türkiye'nin en büyük Teknoloji Hiperstore 'u olan Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.' de görev almaktayım.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber