Windows 10 Son Versiyon Mu?

  • Haberin Tarihi: 14/05/2015
  • Bu haber 3419 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Windows 10 Son Versiyon Mu?

Microsoft’un geçen yıl Windows 8’den Windows 10’a sıçrayıp 9’u atlamasından da anladığımız gibi, Windows versiyonlarında kullanılan sayılar tamamen rastgele seçiliyor.

Microsoft‘un sıradaki işletim sistemi Windows 10’un son versiyon olacağı hakkındaki dedikodular yine de dinmek bilmedi. Microsoft‘un sıkı takipçileri olan bizler, Treshold (Windows 10)’un Microsoft‘un en son ciddi versiyonu olacağını bir yıldır olmasa da aylardır söylüyorduk. Microsoft Geliştirme sorumlularından Jerry Nixon da bizim dediğimizin aynısını “Tiles, Notifications and Action Center” adı verilen bir toplantıda söyledi.

Sonu gelmeyen iddiaların ardından Microsoft‘da resmi olarak Windows 10’un, Windows geleneğinin son parçası olacağını duyurdu.

Biraz dikkatli olanlar Windows 10’un teknik olarak Microsoft‘un son versiyonu olmadığını anlayacaklardır. Yeni bir numara verilerek yayınlanmış son versiyon olabilir de olmayabilir de, ancak kesin olan bunun bir pazarlama taktiği olduğu. Çünkü Microsoft düzenli olarak Windows 10’u güncellemeye, hatalarını gidermeye ve geliştirmeye devam edecek. Microsoft‘un ücretsiz güncellemelerine üye olan Windows 7 ve 8 kullanıcıları otomatik olarak Windows 10’a geçiş yapacaklar.

(Microsoft 10 hakkında söylenen “Cihazın ömrü boyunca güncelleme garantisi” ifadesinin ne demek olduğunu Microsoft yetkililerine sordum ve yetkililer bu konu hakkında henüz bir açıklama yapamayacaklarını belirttiler. Ancak sormaya devam edeceğim. Bu ifadenin, cihazlarınızın ömrünün sonuna dek Windows 10 güncellemelerine tabii tutulacakları anlamına geldiğini söylemekte de yarar var.)

Bu güncellemeleri istemeyenler ise Windows Update for Business’a girerek güncellemelerini iptal edebilirler. Bu seçeneği kullanan kullanıcılar sadece güvenlik ayarları gibi güncellemeleri alacaklar.

Sorulan sorulardan birine cevap veren Microsoft sözcüsü geçenlerde, “Windows Update for Business, güvenlik güncellemelerinin zamanında yapılmasına ve ücretsiz olmasına dikkat edecektir. Güncellemelerini manuel olarak yapmak isteyen kullanıcılar ise ayın ikinci Salı gününe dek güncellemeleri almaya devam edecekler.” ifadelerini kullandı.

Yeni Windows 10’a çıkacak güncellemelerin zaman aralığı ise şimdiden belli. Kaynaklarımdan aldığım bilgilere göre ilk önemli güncelleme bu güz aylarında, diğer önemli güncelleme ise gelecek bahar ve diğer bir güncelleme ise 2016’nın sonbaharında gerçekleşecek. (Son iki güncellemeye “Redstone” kod adı verildiği de aldığımız duyumlar arasında.)

Microsoft bu güncellemelerden birisini Windows 11, Windows 12 ya da 13 olarak yayımlamayacaktır. Ayrıca Microsoft, “2018’e dek 1 milyar cihazda Windows 10” mottosu ile çıktığı yolda, tek bir versiyonda ulaşabildiği en yüksek rakama ulaşma amacında.

Windows 10 son işletim sistemi mi olacak sorularına cevap olduğunu düşünüyoruz :)

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber