Web Tasarım ve Tasarım Araçları

  • Haberin Tarihi: 08/05/2015
  • Bu haber 2861 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Web Tasarım ve Tasarım Araçları

Tasarıma Başlayacağım Nereden Başlamalıyım? Hangi dil gerekli tasarım için? Bir çok sorunuza cevap niteliğinde bir yazı!

Web tasarım nedir nasıl yapılır?

Web tasarım gelişen teknolojide internetin görsel  yüzüdür. Web tasarımın temelinde de aslında grafik fabrikaların da olduğu gibi kalem,  görsel çizimler,  renklerin uyumu ve bunların uyum içinde nasıl duracağı yatmaktadır. Tasarımcı olabilmek için öncelikle görsel olarak iyi düşünebilmek, renklerin insanlar üzerindeki etkilerine hakim olmak gerekiyor.

Görsel  tasarım yetiyor mu peki,  tabi ki hayır!

Web siteleri kurum yada şahısların internet üzerinde sürekli açık olan bir dükkanları veya şubeleri olarak düşünülebilir. Bir işyeri, ofis veya  mağaza açılırken ne kadar tasarıma, görsel öğelere, dikkat çekici renklere dikkat ediliyorsa web sitelerinde de aynı olay hakimdir. Dikkat çekici siteler tasarlamak bu sitelere kullanıcı çekmek, sayfada gezerken insanları yormayan, aranılanın hemen bulunabildiği, sitemizin hedefleri dışına çıkmaya bir ara yüz oluşturmaktan geçmektedir. Bu ara yüzü oluşturmak, sadece saydığımız birçok şeyi bilmeyle maalesef  yapılamıyor ve kod bilgisine de sahip olmak gerekiyor.

Web siteleri nasıl çalışır?

İnternet sayfaları tamamıyla kod tabanlı çalışmaktadır. Bir internet tarayıcısının, bir internet sayfasını anladığı ve anlamlı hale dönüştürdüğü temel dil HTML dilidir. HTML kodları standart ve kolay öğrenilebilir bir yapıdadır. HTML temel kodları standart kalmak şartı ile gelişen teknoloji ile gelişim göstermiş ve CSS (Cascading Style Sheets) dediğimiz Türkçe’siyle  “Basaklanmış Stil Basamakları” anlamına gelen birbiriyle uyumlu stili taşıyan öğelerin stilini belirlemek için kullanılan bir kod kütüphanesi ile çalışabilir hale gelmiştir. CSS ile web tasarım daha kolay tasarlanabilir ve yönetilebilir hal almıştır.

Web tasarlayabilmek için ne yapmalıyım? Hangi programlar ile tasarlanır? Kod kütüphanesi var mıdır?

Web tasarlayabilmek için en başta dokümanlardan, kitaplardan yada videolardan nasıl yapılacağına bakmak araştırmak gerekiyor. Biraz aşina olduktan sonra Dreamweaver, Expression Web Express, Visual Studio hatta Not Defteri ile dahi kod yazabilmek mümkündür. İyi bir derleyici sahibi olduktan sonra tasarımda kullanacağımız görsel öğelerimizi yapacağımız ve şekillendireceğimiz Photoshop gibi bir resim düzenleyiciye ihtiyacımız var. Bunlara sahip olduktan sonra bir web tasarım projesine başlayabiliriz. Web tasarım projesini yaparken bazı icon için https://www.iconfinder.com,  görsel öğe için https://www.google.com,  menü tasarımı için http://cssmenumaker.com, css için https://wmaraci.com, kodlara takıldığınız zaman ise http://www.webkodu.com, http://sanalkurs.net gibi  sitelerden de faydalanabiliriz.

İyi Çalışmalar

The following two tabs change content below.

Alper Koska

Yazılım Geliştirici - Yazar
Bilgisayar ve Teknoloji ile 2003 ün sonlarında ilgilenmeye başladım.Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden mezun olduktan sonra elektronik yazılım merakımdan dolayı Elektronik Teknolojisi bölümünü de bitirdim.Uzmanlık alanım olan C# ASP.NET, VB ASP, MYSQL,MSSQL,SQL DİLİ ve orta düzeyde PHP bilgisine sahibim.Hala teknoloji, web tasarım ve yazılım konusunda kendimi geliştirmek ile meşgulüm.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber