USOM nedir ? Ne Amaçla Kurulmuştur ? Görevleri Nelerdir ?

  • Haberin Tarihi: 23/01/2015
  • Bu haber 5166 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
USOM nedir ? Ne Amaçla Kurulmuştur ? Görevleri Nelerdir ?

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), 20 Haziran 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile yayınlanan “Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve 2013-2014 Eylem Planı” 4. maddesi çerçevesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulmuştur.Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi görevleri kapsamında, yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı siber tehditleri tespit etme ve önleme faaliyetleri yürütmektedir.

Ülkemizin siber güvenliğine karşı siber ortamda ortaya çıkan tehditlerin belirlenmesi, muhtemel saldırı ve olayların etkilerini azaltılması veya ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin geliştirilmesi ve belirlenen aktörlerle paylaşılması için ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmak üzere Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bünyesinde Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM, TR-CERT) oluşturulmuştur.

Siber Güvenlik Kurulu’ nun ilk toplantısında “Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve 2013-2014 Eylem Planı” kabul edilmiş ve 20 Haziran 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı olarak yayımlanmıştır.29 ana eylem ve 95 alt eylem maddesinden oluşan eylem planında, her eylem kapsamındaki çalışmaları sorumlu ve ilgili kuruluş olarak yürütecek kurum ve kuruluşlar belirlenmiştir.Söz konusu eylem planı kapsamında temel görevi koordinasyon ve işbirliği olan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi(USOM)  27 Mayıs 2013 tarihinde kurularak, faaliyetlerine başlamıştır.Yine söz konusu eylem çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde Siber Olaylara Müdahale Ekipleri (Kurumsal SOME, Sektörel SOME) oluşturulması öngörülmüştür.

Başkanlık bünyesinde kurulan USOM, ulusal ve uluslararası seviyede siber ortamda ortaya çıkan tehditler ile ilgili kendisine ulaştırılan ihbarları da değerlendirerek, söz konusu tehditlerin tespit ve bertaraf edilmesi için Kamu Kurumları ve özel kişiler ile koordinasyonunu sağlamaktadır. Bu itibarla gelen ihbar ilk aşamadan başlanarak, çözüm sürecine kadar takip edilerek değerlendirilmektedir.

Bu güne kadar bir çok konuda araştırmalar ve güvenlik tehditleri ve önlemleri ile ilgili uyarılar ve çözüm yöntemleri paylaşan USOM 2014 yılında bir çok yazılım ve internet sayfası ile ilgili tespitlerini kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşmıştır.2014 yılında bir çok konuda araştırma,  test sonucunda ya da yazılım firmalarının paylaşmış oldukları güvenlik zafiyeti bulunan yazılımlar hakkında güncellemeleri internet sayfası üzerinden paylaşmıştır.

2015 yılında da faaliyetlerine devam eden kurum son olarak Microsoft  Windows, Oracle, Ubuntu,  Mozilla tarafından  Firefox, Firefox ESR, SeaMonkey ve Thunderbird için yayınlanan güvenlik güncellemelerini de internet sayfası üzerinden paylaşmıştır.

Microsoft Windows Ocak 2015 Güvenlik Bülteni

https://www.usom.gov.tr/tehdit/36.html

Oracle Ocak 2015  Güvenlik Bülteni

https://www.usom.gov.tr/tehdit/39.html

Ubuntu Güvenlik Güncellemeleri

https://www.usom.gov.tr/tehdit/38.html

Mozilla tarafından Firefox, Firefox ESR, SeaMonkey ve Thunderbird için Güvenlik Güncellemeleri

https://www.usom.gov.tr/tehdit/37.html

 

logo

The following two tabs change content below.

Alper Koska

Yazılım Geliştirici - Yazar
Bilgisayar ve Teknoloji ile 2003 ün sonlarında ilgilenmeye başladım.Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden mezun olduktan sonra elektronik yazılım merakımdan dolayı Elektronik Teknolojisi bölümünü de bitirdim.Uzmanlık alanım olan C# ASP.NET, VB ASP, MYSQL,MSSQL,SQL DİLİ ve orta düzeyde PHP bilgisine sahibim.Hala teknoloji, web tasarım ve yazılım konusunda kendimi geliştirmek ile meşgulüm.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber