“Uptown Funk” ve Dilimize Dolanan Diğer Şarkılara Bilimsel Çözüm Bulundu.

  • Haberin Tarihi: 16/05/2015
  • Bu haber 991 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Uptown Funk” ve Dilimize Dolanan Diğer Şarkılara Bilimsel Çözüm Bulundu.

En sonunda kafanızın içinde yankılanan bu tür şarkılardan kurtulmanın yolunu bilim adamları buldu.

Söylesenize, dilinize dolanan “Uptown Funk” ve benzeri şarkıları söylemek için geçtiğimiz aylarda ne kadar enerji harcadınız? Eğer bu işkenceye maruz kaldıysanız ya da maruz kalan arkadaşlarınız varsa bunun sürpriz ve oldukça da basit bir çözümü bulunuyor.

Problem sakız çiğnememeniz. Şaka yapmıyoruz, gerçekten.

The Quarterly Journal of Experimental Psychology’de yayınlanan habere göre sakız çiğnemeyen dinleyiciler şarkıyı içlerinden, çiğneyenlere oranla 3 kat daha fazla söylüyorlar.

Araştırmayı yürüten Reading Üniversitesi’nden Dr. Phil Baeman, “Şarkıların dilimize dolanması 19. yüzyıla ve Edgar Allan Poe ve Mark Twain dönemlerine dayanmaktadır. Çoğumuz bunu kısa periyotlar halinde birkaç dakika süre ile yaşıyoruz ancak bu işkenceden günlerce kurtulamayanlar da var. Bu yüzden sakız çiğnemek gibi basit bir yöntemin bu sorunu çözebildiğini bulduk.” ifadelerini kullandı.

Yapılan çalışmada, 98 gönüllüye David Guetta’dan “Play Hard”, Maroon 5’dan “Payphone” dinletildi ve sonraki üç dakikada şarkı hakkında düşünmemeleri ancak bu sırada kaç kez düşündüklerini de rapor etmeleri istendi. Sakız çiğneyenlerin çiğnemeyenlere ve yapacak aktivitesi olmayanlara oranla 3 kat daha az düşündükleri ortaya çıktıı.

Daha önce yapılan araştırmalarda da çene hareketlerinin kısa süreli hafızada ve sesleri hatırlamada etkisinin olduğu ortaya çıkmıştı. İnanın ya da inanmayın, 2009 ve 2012 yıllarında yapılan araştırmalar, herhangi bir şarkının birazcık dinleme ile dilimize dolanabileceğini ve bizi deli edebileceğini gösteriyor. Ancak yapılan son çalışma, sakız çiğnemek ve dile dolanan şarkılar arasında bağlantı kurulan ilk araştırmaydı.

Şimdi gerçeği biliyorsunuz. Uptown Funk’ın sizi çıldırtmasını istemiyorsanız her zaman yanınızda bir paket acil durum sakızı bulundurun. Evet, yanlış duymadınız, “Uptown, funk you up/ I said uptown funk you up” dedim!

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber