Ubuntu Telefonları Sevkiyatta, Ama Görülüyor Ki Yazılım Hazır Değil

  • Haberin Tarihi: 28/07/2015
  • Bu haber 3320 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ubuntu Telefonları Sevkiyatta, Ama Görülüyor Ki Yazılım Hazır Değil

Son birkaç yıldır Google ve Android, Microsoft‘un saf dışı kalmasıyla cep telefonu alanında kendini göstermeye başladı. BlackBerry gibi bir zamanların büyük firmaları, neredeyse hiç piyasada görünmüyor. Buna rağmen Ubuntu, tabularını yıkarak güçlü rakiplerine karşı kendi yazılımına dayalı bir mobil işletim sistemini kurmaya karar verdi. Ubuntu hakkında yayınlanan yeni bir eleştiri yazısı işletim sistemini adım adım ortaya koyuyor.

Engadget, Ubuntu hakkında kapsamlı bir eleştiri yazısı yayınladı ve bu eğer alternatif bir işletim sistemi arıyorsanız okumaya değer bir yazı. Güzel haberse şu ki Ubuntu, telefonlarını geliştirdi. Ayarlar menüsü düzenlendi, tarayıcı daha kullanışlı bir hale getirildi ve çok amaçlı butonlar ve ekran menüsü de güncellendi. Firma, ”Scopes” adını verdiği bir uygulamalar dizisi oluşturdu. Scopes ekrandaki görüntüyü kaydırmak ve görmek istediğin içeriği nasıl anlattığına dayanmış olan hissettiğin sesbirimciğini tahmin etmek için özel bilgi besinlerini toplamanıza olanak sağlar. Örneğin ”stresli” olduğunu söylersen, telefonun o duygunla ilgili olan sonuçları sana sunmaya çalışacak.

Maalesef, temel görev ve fonksiyonlar konusunda firma, eksik kalıyor. Eleştirmenlere göre, firmanın telefonları sık sık donuyor ve Engadget bunun arka plan güncellemelerinin yüzünden olduğuna inanıyor. Dört çekirdekli Cortex-A7 de bu işi başaramayacak. Ayrıca Ubuntu telefonlarının dokunmatik duyarlılığı, tüm eksiklikleri, güvenliği ve işletim sisteminin sınırlı özellikleri hakkındaki önemli konular da eleştirmenlerce tartışıldı.

Eleştirmen Nick Summers firma hakkında şu sözleri söylüyor: ”Ubuntu, zamanınızın büyük bir bölümünü boşa harcamanıza neden oluyor. Yüz ifadesini kullanarak çalışan navigasyon sistemi o kadar da iyi değil, hemen hemen her yeri hatayla dolu ve genel olarak eksik bir yapıya sahip. Firma, onca yıldır kendini geliştirmeye çalıştı ama yine de başarılı olamadı.”

Eleştiri yazısının önemli noktalarına bir göz attım, eksiksiz bir şekilde okumaya değer ama ben aynı fikirde olduğum noktaları okumayı tercih ettim. Aslında, daha da ileri gittim ve Ubuntu telefonları için bir pazarın olup olmadığı konusunda emin olmadığımı söyledim. Aslen OS’dan çok düşük maliyetli cihazlar pazarlaması bekleniyordu ama Android telefonlar piyasada 100 dolar bile etmiyor. Bu nedenle Ubuntu’ya olan ihtiyacın azaldığını düşünüyorum.

Bunun Ubuntu‘yu projesine yatırım yapmaktan alıkoymayacağı belli ama Ubuntu telefonlarının Linux tabanlı bir işletim sisteminin Tizen’i olup olmadığı bir muamma. Az gelişmiş bir platform olumsuz uygulamalar ve sınırlı beklentilerle ilerliyor. Samsung en azından Tizen’i kendi cihazları için kullanabileceğinin garantisini veriyor. Ubuntu’nun böyle bir şansı da yok.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber