Turkish Airlines ile Uçamama Keyfim (ANADOLUJET)

  • Haberin Tarihi: 22/06/2018
  • Bu haber 17512 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Turkish Airlines ile Uçamama Keyfim (ANADOLUJET)

Bugün sizlere ANADOLUJET ile yaşamış olduğum çirkin tecrübeden bahsetmek istiyorum.

Her şey sıradan bir İstanbul – Sabiha Gökçen / Adana Şakirpaşa uçuşuna bilet satın almam ile başladı.

Her ay içerisinde en az bir kere olduğu gibi yine bir İstanbul / Adana uçuşu yapacaktım, ilk uçuşum 16 Haziran Cumartesi günüydü ancak kendi isteğimle hazırda 140 TL gibi bir fiyatla almış olduğum esnek biletimi ceza bedeliyle birlikte, üste 130 TL ödeyerek uçuştan bir gün öncesinde 18 Haziran Pazartesi tarihine erteletmiştim.

4 Haziran Pazartesi günü geldiğinde 22:55’te olan uçuştan tam 2 saat önce havalimanında bulunuyordum, üst katta saatlerce uçuş saatinin gelmesini bekledim ve uçuşa 25 dakika kala, yani saat 22:35’te, uçuş için içeri alınacağımız kapıya gittim, fakat uçak hala orada olduğu hâlde kapının kapandığını söyleyerek benimle birlikte tam altı Adana yolcusunu uçağa almadılar.

Peki neden toplam 6 kişi o uçağı kaçırdı?

Biraz önce belirtmiş olduğum gibi, uçuştan tam 2 saat önce check-in işlemim yapılmış bir şekilde havalimanı içerisinde iç hatların önünde beklemekteydim, onlarca isim anonsu ve son çağrı anonsunu dinleyerek uçuş saatimin gelmesini bekledim. Komik olan şuydu ki bizim uçuşumuzda son çağrı ya da check-in olduğu halde isim anonsu yapılmamış olmasıydı. Evet, benim gibi birkaç yolcu daha saatlerdir orada olduklarını, anons yapılmadığını, tıpkı benim gibi saati beklediklerini söyledikleri hâlde içeri alınmadılar. İşin daha da garip yanı, “anons yapmak zorunda değiliz.” açıklamasıyla karşı karşıya kaldık. Ben, “nasıl olsa esnek biletim var, ceza ücretini öder, başka güne ertelerim.” diyerek yaşanan şeyi sorun etmeden üst kata çıktım.

Asıl hikaye bu kısımdan sonra başlıyor.

Üst kata çıkıp THY bilet satış ofisine giderek biletimi verip 20 Haziran Çarşamba saat 22:55 uçuşuna erteletmek istediğimi söyledim. Zaten elimde hazırda olan bir adet esnek bilet bulunuyordu, ceza bedeli ve bilet fiyat farkı dahil olmak üzere, üste 198 TL fiyat bedeli ödememi istediler, ben de sorun etmeden ödemeyi kabul ettim, ancak ödemeyi henüz yapmadan “Anadolujet uygulaması üzerinden bilet bakmama gerek var mı?” şeklinde bir soru yönelttim, işlemimi yapan temsilciye. O temsilci de “Hayır, sizin esnek biletiniz olduğu için zaten 30 TL indirim oluyor. Normal fiyat 230 TL” diyerek buna gerek olmadığını belirtti. Ben de ödememi yaptıktan sonra içim rahat etsin diye uygulama üzerinden bilete bakmak istedim ve şahit olduğum şey beni çok şaşırtmıştı!

Az önce zaten hazırda esnek bilet sahibiyken üste 198 TL bedel ödediğim bilet uygulama üzerinde aynı saatte, aynı günde, aynı uçağa 148 TL’den satılıyordu! Bunun üzerine müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirdim. Aldığım tepkiler oldukça komikti. Karşımda bulunan müşteri temsilcisi “E almasaydınız o zaman.” Şeklinde tepki gösterdi. Ben de bir Türk Hava Yolları çalışanına güvendiğim için beni suçlayamayacaklarını onlara belirttim. Bunun üzerine kayıt oluşturacaklarını ancak muhtemelen beni haksız bulacaklarını söyleyerek kayıt oluşturdular.

Kayıt sonunda dedikleri gibi haksız çıktım ve önce 140 TL’den satın aldığım ardından 130 TL üste ödeme yaparak kendi isteğimle ertelettiğim ve sonra da uçağa almadıkları için üste 198 TL ödeme yaptığım biletim uygulama üzerinde 148 TL’den satılıyordu ve ben haksız bulunmuştum.

Açıklama olarak ise aslında orada bulunan çalışanın bana yardımcı olmaya çalıştığını, ancak ceza bedelinden dolayı fiyatın bu şekilde çıktığını söylediler.

Ee kardeşim, o zaman ben sıfır bilet alsaydım direkt olarak 148 TL ödeyerek. Neden salak gibi 198 TL ödedim? Ben o gişeye gitmemiş olsam sıfırdan bilet alsam daha kazançlı çıkacaktım. Bu durumda biz neden esnek bilet alıyoruz ki? Eğer üste normal bilet fiyatından da fazla para ödeyeceksek neden esnek bilet satın alıyoruz?

İşin daha da komik yanı 20 Haziran Çarşamba günü o uçağa bindiğimde saat tam 22:41’e kadar uçağa yolcu alımı yaptılar ve uçak 22:55 yerine 23:20 gibi bir saatte kalkış yaptı…

En son aldığım, konuyla alakası olmayan, sırf savunma olsun diye yapılan geri dönüş mailini sizinle paylaşmak istiyorum.

Kısacası ülkenin gururu olarak adlandırılan Türk Hava Yolları grubu biraz daha gelir elde etmek için yasal bir dolandırıcılık sistemi izlediler. Benzer olaylar başına gelen başka yolcular olduğuna artık eminim ki siz siz olun, kendiniz kontrol etmeden bir satış temsilcisinin sözüne güvenmeyin.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber