Terminatör Filmi Gerçek Olabilir mi?

  • Haberin Tarihi: 01/09/2017
  • Bu haber 1502 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Terminatör Filmi Gerçek Olabilir mi?

İlki 1984 yılında çekilen The Terminator filminin üzerinden 33 yıl geçti. Günümüze kadar 5 seri olarak çekilen film bilim kurgu türünde olsa da insanlık için çok önemli bir konuya değiniyordu. “Yapay zeka bir gün kontrolü ele geçirirse insanlığın kaderi ne olur?” Bu sorunun cevabını olabilecek en trajik ve zorlu senaryo ile cevaplayan filmin içinde zamanda yolculuk, kuantum mekaniği ve nükleer savaş konuları oldukça ustaca işlenmiş.

The terminator; 1984

Filmin başrollerinde Arnold Schwarzenegger, Linda hammilton oynamıştır. İnsanlığı kendi varlığı için tehdit olarak gören yapay zeka (Skynet) insanlığı yok etme kararı almıştır. ABD askeri sistemini ele geçiren Skynet, Rus hedeflerine karşı nükleer silahları ateşlemiştir. Rus karşı atağı sonrası yaşanan nükleer felaketten kurtulan bir avuç insan bu sefer de Skynet’in ürettiği yok edici (Terminator) robotlarla savaşmak zorunda kalmıştır.

Tam bu noktada insan direnişini örgütleyen ve Skynet’e savaş açan bir lider (John Connor) ortaya çıkmıştır. Connor’ı bir türlü alt edemeyen Skynet zaman makinesini üretmiş ve 1984 yılına John Connor’ın annesini Sarah connor’ı öldürmek üzere bir Terminator yollamıştır. Bu bilgiyi alan John Connor annesini koruması için yine 1984’e bir savaşçı Kylie Rees’i yollamıştır. Film bu şekilde gelişiyor.

Belki filmde ki kadar uç bir durumun olması zor gözükse de, hızla gelişen yapay zeka sistemleri dünyada ki en güçlü satranç oyuncularını bile yenebilmektedir. Bu kadar muazzam hesaplama gücüne sahip bir bilgisayara bir de insan gibi düşünme yetisi vermekle ne kadar doğru yapıyoruz. Nitekim ünlü fizikçi Stephen Hawking insanlığın önündeki en büyük tehlikenin yapay zeka olduğunu belirtmiştir.

Özellikle sık kullandığımız Apple firmasına ait Siri bir yapay zeka çeşididir. Her ne kadar çok zeki olmasa da sürekli olarak gelişmektedir. Facebook, geliştirdiği yapay zeka sistemlerini birbirleriyle iletişime geçirmiş ve farklı bir dil geliştiren yapay zeka sistemlerinin kontrolden tamamen çıkma ihtimaline karşılık sistemleri kapatmıştır.

Yapay zeka geliştiriciliğinde ki en büyük iki tehlike tahmin edilemezlik ve kontrolden çıkma durumudur. Filme geri dönecek olursak;

Terminator 2 Mahşer Günü; 1991

Şuanda sinemada gösterime giren Terminator 2 3D filmi olan ikinci seride işler daha da zorlaşıyor. Filmi izlemiş olanlar şu ünlü sözcükleri bilir: “Kendimiz için yarattığımızdan başka bir kader yok.”

3. ve 4. serilerde ise olayların daha detaylı ayrıntıları veriliyor. 2015 yılında 5. serisi olan Terminator Genisys diğer serilerden çok farklı bir vizyona sahip. Fakat bu 5 seri film içerisinden bir seçim yapmam gerekse hiç tereddütsüz Terminator 2 mahşer günü derim. Filmi izlerseniz neden bu şekilde düşündüğümü de çok iyi anlayacaksınız.

The following two tabs change content below.

Mehmet Fehmi Karadağ

Mehmet Fehmi Karadağ (Tüm Yazıları)

Anahtar Kelime: ,

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber