SQL SERVER 2012 Windows 8 NetFramework Hatası Çözümü

  • Haberin Tarihi: 19/01/2015
  • Bu haber 2350 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
SQL SERVER 2012 Windows 8 NetFramework Hatası Çözümü

SQL SERVER 2012 Windows 8 – 8.1 üzerinde kurulumu esnasında gerekli olan yazılım altyapısını sağlayan NetFramework 3.5 ve üstü kurulum sorunu giderildi.

Veritabanı yazılımları arasında önde gelen MİCROSOFT SQL SERVER,  yazılımcılarında yakından tanıdığı bir veritabanı  programıdır. SQL SERVER kullanıcılarına bir veritabanı oluşturmak için ne gerekiyorsa sağlamakla beraber ülkemizde ve dünyada bir çok firma ve developer tarafından kullanılmaktadır.

Bir çok sürümü bulunan yazılımın  SQL SERVER 2012 versiyonunda  kullanıcıların Windows 8 ‘in çıkışı ile kurulum esnasında ortaya çıkan problemlerinde de artışlar meydana gelmiştir. Gerek kullanıcı bazlı olsun  gerek Windows un yeni sürümlerinde ki güncelleme eksiğinden kaynaklanmaktadır. Bunlardan biride kurulum esnasında Windows ‘un temelini oluşturan  .NetFramework’ tür. NetFramework Windows programlarının çalışabilmesi için gerekli yazılımsal alt yapıyı sağlayan Microsoft tabanlı geliştirilmiş bir programdır. SQL SERVER 2012 ‘nin Windows 8 de  kurulumunda da NetFramework ün 3.5 versiyon veya daha üst versiyonlarını kullanmaktadır. Yalnız bu versiyonun kurulumu esnasında hatalar oluşmaktadır ve kurulum tamamlanamadan NetFramework kurulumu sona ermektedir.

Bunun hatanın giderilmesi ise aşağıdaki adımlar uygulanarak yapılmaktadır.

 

1.Windows 8-8.1 yada Microsoft SQL SERVER 2012 Kurulum Cd’ sini bilgisayarımıza takıyoruz.

2.Komut İstemi Ekranını Yönetici olarak açıyoruz

 

ekran1

 

3.Aşağıdaki komutu komut ekranına kopyalayıp yapıştırarak  D Cd sürücüsünün yolu kendi bilgisayarınızda neyse onu yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz

DISM /Online /Enable-Feature /FeatureName:NetFx3 /All /LimitAccess /Source:d:\sources\sxs

 

2

 

4.İşlemlerin tamamlanmasını bekliyoruz ve ardından bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra SQL SERVER 2012 kurulumuna geçebilirsiniz.

The following two tabs change content below.

Alper Koska

Yazılım Geliştirici - Yazar
Bilgisayar ve Teknoloji ile 2003 ün sonlarında ilgilenmeye başladım.Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden mezun olduktan sonra elektronik yazılım merakımdan dolayı Elektronik Teknolojisi bölümünü de bitirdim.Uzmanlık alanım olan C# ASP.NET, VB ASP, MYSQL,MSSQL,SQL DİLİ ve orta düzeyde PHP bilgisine sahibim.Hala teknoloji, web tasarım ve yazılım konusunda kendimi geliştirmek ile meşgulüm.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber