Spotify Bedava Müzik Seçeneğinden Neden Kurtulmalı ?

  • Haberin Tarihi: 06/05/2015
  • Bu haber 2561 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Spotify Bedava Müzik Seçeneğinden Neden Kurtulmalı ?

Şuanspotify-logo-240913 Spotify yayın stratejilerini inceliyor ve yapılması gereken ilk şey bedava müzik yayınından vazgeçmesi.

Hip-hop kralı Jay Z’nin başında bulunduğu müzik yayını servisi logo Tidal bir başlangıç mı yoksa son mu? Mart ayındaki sürpriz ve iddialı çıkışının ardından Tidal, diğer yayın organlarının hedefi haline geldi. Beyonce gibi ünlü sanatçılarının albümlerini sunmasına rağmen daha şimdiden bir hata olarak nitelendirildi.

Yarışa daha yeni katılan Tidal‘ın daha ilk aylarında Spotify gibi bir canavarı alt etmesi beklenemez elbette. Spotify kullanıcılarının dönüş yapıp Tidal‘dan üyelik için para vermelerini sağlayamasa da bunun suçlusu Tidal değil sistemdir. Ne de olsa bir şeyi bedavaya elde edebilecekken kim para öder ki, değil mi?

İnternetin 90’lardaki yükselişine dek müzik korsanlığı yapmak oldukça zordu. Evde kasede şarkıları çekip arkadaşlarınızla paylaştığınız günleri hatırlayın. Elbette bugünün standartlarını göz önüne alınca komik durumlardı. Kaset çekip arkadaşlarımıza dağıtabilir, onlarla paylaşabilir ancak anında bir müziğe, şarkıya erişemezdik. Canlı konserlerin korsan albümlerini alıp satmak oldukça yaygındı ancak yasalar buna bir yere kadar izin verirdi. Bir yerden sonra yine albümler için para ödemek zorundaydık.

Bugünkü rahatlığımızı ve bakış açımızı ise Napster uygulamasının çıktığı 1999 yılına kadar kazanamadık. Bu ücretsiz yazılım kişiler arasında anında şarkı paylaşımını mümkün kıldı ve bir kuruş bile ödememiz gerekmiyordu! Orjinal Napster yazılımı 2001’de kapanmış olsa da “müzik bedava olmalı!” bakış açısıyla yola çıkan türevleri ortaya çıktı. Kazaa, Limewire ve son olarak BitTorrent ile tanıştık. BitTorrent’teki müzik paylaşımını yasallaştırmaya çalışsalar da Ballarat Üniversitesi tarafından 2010’da yapılan bir araştırma, BitTorrent’teki torrentlerin sadece 0.3’ünün yasal olduğunu gösterdi.

Günümüze dek beni ikna edebilmiş, müziğin neden bedava olması gerektiğini açıklayan bir tartışma bulamadım. Neden böyle yapıyorlar, çünkü korsanlık daha mı kolay? Elbette. Filmler ve TV’de aynı şekilde bu konudan muzdarip. BitTorrent’in kolayca ulaşılabilirliğine rağmen hala filmlere giden ve Hulu üyeliğine para ödeyen insanlar her zaman olacaktır.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber