Spotify Bazı Şarkıları Yalnızca Ücretli Dinletmek İstiyor

  • Haberin Tarihi: 12/12/2015
  • Bu haber 3653 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Spotify Bazı Şarkıları Yalnızca Ücretli Dinletmek İstiyor

Wall Street Journal‘daki ‘Söylenenlere göre Spotify sanatçıların ve plak şirketlerinin bazı şarkılarının sadece ücretli kullanıcılarının dinleyebilmesine yönelik bir kısıtlamaya sağladığı’ haberi doğruysa, ücretsiz, reklam destekli müzik yayınlayan hizmeti kullanan kesime Spotify artık pek de cazip gelmeyecek. Bu henüz resmi bir politika değişimi değil, ancak bu periodların ne kadar süreceği kesin değil.

 

Yine söylenenlere göre, Spotify bu hizmetinin etkisini ölçmek istiyor, yani, değişimin kullanıcıların Premium’a geçmesini mi sağlayacağını , yoksa onların tamamen siteden uzaklaştıracağını belirlemeye çalışıyor. Spotify ücretsiz kullanıcılarının Pandora ve YouTube gibi diğer ücretsiz müzik hizmetleriyle rekabet edebilmesi için gerekli olduklarını iddia ediyor. Sanatçılar, özellikle de Taylor Swift Spotify‘la aynı düşüncede değil ve ücretsiz hizmetin müzik satışlarına olumsuz yönde etkileyeceğini savunuyor. Geçtiğimiz günlerde Adele yeni albümü  25,’i 20 Kasım’da piyasaya sürüldüğünde yayınlanmamasına karar verdi. Yalnızca ‘Hello’ adlı parçası yayınlandı. Kullanıcılar, albümün geri kalan parçalarını ya da kendisini satın almak zorunda ve nitekim bir çoğu da böyle yaptı.

Neden önemli: Eğer Wall Street Journal‘ın haberi gerçekse, yeni üyeler kazanmak için gerekli olan popüler şarkılara erişimlerini yavaş yavaş kaybedeceklerinden, bu hareket, ücretsiz müzik hizmetleri için sonun başlangıcı olabilir. YouTube gibi ücretsiz müzik yayını yapan hizmetlere ne olacak? Önceden, müzik sektörü firmayı sıkıştırmaya ve izinsiz videoları silmeye ya da silmediği takdirde pahalı davalar açmaya başlayana kadar YouTube‘da neredeyse her içeriğe ücretsizce erişebiliyordunuz. Günümüzde, YouTube‘daki müzik videoları ilk olarak, Google ve birkaç plak şirketinin ortak girişimi olan Vevo’nun kontrolü altında. Ortaklık reklam gelirini paylaştırmak amacıyla kurulmuştu ancak bu gelir sisteminin yeterli olmadığı ve pek çok ortağını memnun etmediği belli oldu. Spotify‘a karşı kazandıkları zafer yüzünden cesaretlenen müzik sektörü belki YouTube, Pandora, Google Play Music ve diğer ücretsiz hizmetlerin popüler şarkılara erişimi sadece ücretli üyelerle sınırlamaya zorlayabilir. ve içimizden bir ses bunun gerçekleşeceğini söylüyor.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber