SEO ve Web Siteleri

  • Haberin Tarihi: 23/10/2015
  • Bu haber 3291 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
SEO ve Web Siteleri

Google ve sosyal ağların yaygınlaşması ile beraber firmaların bu alanlara olan eğilimleri, ilgileri ve yatırımları gözden kaçacak gibi görünmüyor. Özellikle insanlar bir şeyleri internet üzerinden aramak istediklerinde arama motorlarını kullanarak, arama yaptıkları konu ile ilgili sitelere ulaşmayı bir kültür haline getirdiler. SEO içermeyen bir site ne bilgi verirse versin trafik almakta sıkıntı çekecektir. Firmaların veya web site sahiplerinin dikkatinden kaçmayan bu konu, yaptırdıkları internet sayfalarının arama motorlarında aranılabilirliğini artırabilmek için site üzerinde gerek yazılımsal gerek tasarımsal bazı düzenlemelere giderek arama motorlarında üst sıralara hatta ilk sıraya yerleşmeye çalışıyorlar. Bizler bu düzenlemelerin bütününe SEO yani Search Engine Optimization(Arama Motorları Optimizasyonu) diyoruz.

SEO en temelde arama sitelerinde bulunabilirliği hedeflerken bir yandan da yapılan düzenlemeler kullanıcıların bir sitede gezinirken hedeflerine en kısa yoldan ulaşabilecekleri düzenlemeleri de kapsamaktadır. Bunun için en temel olarak web sitelerinin görüntüsü çok önemli olmakla beraber sitenin tasarımı ne kadar iyiyse ve kullanılan görseller, renkler de ziyaretçi  için önemli ana noktalardan biridir. Karmaşık ve düzensiz renkler, çözünürlüğü ve ölçüleri uyumsuz görseller, yetersiz içerikler, alakasız içerikler özellikle sitenin tasarımında ve planlamasındaki hatalar ziyaretçiyi kaçırır ve ne kadar iyi SEO yapılırsa yapılsın arama motorlarının gözünden düşecektir. Artık günümüz teknolojilerin de yapılan sitelerde sadece web tabanlı olması siteyi etkin kılmamakla beraber görsellik açısından özellikle mobil platformlardaki uyumluluğu yapılmış olan siteler kullanıcıların ve arama motorlarının en sevdiği siteler halini almıştır. Bu uyumluluğu sağlayan çalışmanın adına Responsive Tasarımlar diyoruz.

Responsive Tasarımlar özellikle ekran boyutlarını temel alarak sitenin yerleşme planının mevcut platformlara uygun hale gelmesini sağlamak amacıyla yapılmakta olup SEO için büyük katkılar sağlamaktadır. Bu kuralların yanında arama motoru için gerekli meta tagı ayarları doğru yapılmalı aramalarda siteyi en kısa yoldan bulabilecek hedefe yönelik kelimeler seçilmelidir.

seo-uyumlu-makalemYazılım taraflı SEO kurallarına değinecek olursak, yazılım sitenin dinamikliğini etkin kılan temel özelliklerin başında gelir. Hatasız olması, kullanıcı ile etkileşirken mantıksal ve güvenlik açısından problemler ve açıklar oluşmaması web siteye olan güvenirliği artırarak ziyaretçi çekmeye ve arama motorlarının dikkatini çekmeye büyük faydası olur.

Konuyu toparlayacak olursak SEO demek bir sitenin görsel ve program olarak sıfır hata ile çalışması, arama motorlarının sevdiği çalışmaların yapılmış olması, arama kelimelerinin doğru seçilmiş olması,  içerik bakımından hedefe uygun ve zengin içeriklerden oluşmuş olması gerekmektedir.

SEO yapmak isteyen bir kullanıcının başlıca dikkat etmesi gerekenler şunlardır;

Etiket, ilgili gönderi, etiketlerle birlikte olmak üzere metin içeriğinde aranacak kelimenin geçmesi, düzenli olarak sitemaps aldırmak SEO işlerinin başlarında gelirler.

Sizlerde SEO ile ilgili sorular sormak isterseniz bizlere mesaj atabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber