Samsung’un Gear VR Cihazı, Galaxy S6 ve S6 Edge’e Sanal Gerçeklik Getiriyor.

  • Haberin Tarihi: 16/05/2015
  • Bu haber 1518 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Samsung’un Gear VR Cihazı, Galaxy S6 ve S6 Edge’e Sanal Gerçeklik Getiriyor.

Samsung‘un Gear VR başlığının son versiyonu sadece şirketin S6 ve S6 Edge telefonları ile uyumlu. Orjinal Samsung Gear VR gibi, bu başlık da “Yenilikçi Sürüm” olarak adlandırıldı ve sanal gerçekliği telefonunda tecrübe etmek isteyen kullanıcılar için 200$ gibi bir fiyatı var.

Cihazın kötü yanlarından birisi üretici odaklı bir cihaz olması. Ancak cihazın sanal gerçeklik yazılımını yapan Oculus şirketi, bu sonbaharın sonunda kullanıcı odaklı bir şeyler üretebileceklerini belirtti. Yine de şuan üst düzey akıllı telefon teknolojisi ile harmanlanmış sanal gerçeklik teknolojisini yanınızda taşıma imkanına sahipsiniz.

Kurulum ise önemli. Yapacağınız ilk şeyin, sandalyenizin etrafında ne kadar boş alanınız olduğuna bakmak olmasına dikkat ediniz. Dönebilir ofis sandalyelerinden olursa, hareket rahatlığı konusunda da sıkıntı yaşamazsınız. Konumsal farkındalık bu konudaki en önemli unsur çünkü Gear VR yüzünüzü tamamen kaplayacak, ışığı kesecek ve sanal gerçekliği yaşamanız için size gerekli tüm olanakları sunacak.

Yeni başlık eskisine oranla yüzde 15 daha hafif olmakla beraber kafaya takmakta kullanılan bantlar, şeritlerin ayarlanması da daha kolay hale getirilmiş. Kullanımı ise önceki ile aynı. Galaxy S6 ya da S6 Edge telefonunuzu cihazın önündeki boşluğa yerleştirip keyfinize bakacaksınız. Eğer Android uyumlu Bluetooth oyun konsolunuz varsa onu da Gear VR ile uyumlu olarak kullanabilirsiniz.

Başlığın kontrol tuşlarını ise sağ tarafta bulabilirsiniz. Sabitlenmiş bir touchpad etrafta dolaşmanıza, geri tuşu bir önceki menü ya da sayfaya dönmenize, ses tuşları ise adı üstünde ses ayarlarında size yardımcı olacaktır. Oculus yazılımının kendi ses sistemi için de kesinlikle kulaklık öneriyorum.

Ve oyun başlasın! Ya da filmler, fotoğraflar. Gear VR, Facebook‘un sahip olduğu ve “Oculus Rift”i yapan sanal gerçeklik şirketi Oculus tarafından geliştirildi. Uygulama ve oyunları Oculus Store’dan alabilirsiniz ancak oldukça az ve pek de mükemmel olmayan uygulamalarla karşılaşmanız olası. Çoğu demo olan bu uygulamalardan birisi de “Avengers” filminden uyarlanmış bir slow-motion fragman. Arkanıza bakmayı unutmayın!

Aslına bakarsanız arkanıza bakmayı unutmamak da ayrı bir konu. Şimdiye kadar en çok beğendiğim sanal gerçeklik tecrübem Omega Agent oldu. Bildiğimiz casus temalı, FPS oyunlarından birisi. Döner sandalyeniz bir jet koltuğuna dönüşüyor ve kontroller ise baktığınız yönlerle sağlanıyor. Yukarı, aşağı ve arkanıza bakarak nişan alıyor ve elinizdeki bluetooth kontrol ile ateş ediyorsunuz.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber