Samsung Yeni Jenerasyon Exynos 8 Octa 8890’ı Görücüye Sundu

  • Haberin Tarihi: 15/11/2015
  • Bu haber 1164 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Samsung Yeni Jenerasyon Exynos 8 Octa 8890’ı Görücüye Sundu

Firmanın söylediğine göre en yeni SoC’lerinin performansı Exynos 7 Octa oranla %30 daha fazla. Yeni nesil işlemcisini gösterme sırası şimdi Samsung‘da. Firma Exynos 8 Octa 8890’ı tanıtmak için kendi bloglarını seçti. Exynos 8’in bazı pazarlarda firmanın bir sonraki nesil akıllı telefonlarını güç vermesi muhtemel. Octa 8890 FinFET işlem teknolojisi son model 14nm’ye sahip. Galaxy S6 ve Note 5’in çipi olan Exynos 7 Octa 7420’yle kıyaslayacak olursak Exynos 8 Octa 8890’ın temelinde 64-bit ARMv8’in ve LTE Rel.12 Cat.12/13 modem’in entegrasyonuyla olan tek-çip çözümü var.

Exynos 8, aynı zamanda, sekiz çekirdeğiyle heterojen çok aşamalı proses yapabiliyor. Samsung‘a göre yüksek güç randımanıyla iyi performans sağlaması gereken dört ARM Cortex-A53 ve dört özel çekirdeğe sahip. Buna ek olarak, çip 4K’ya kadar görüntü çözünürlüğünü de destekliyor. Aynı zamanda Exynos 7420 sekiz çekirdeğini “bigLITTLE” konfigürasyonunda kullanmış ancak içlerinden biri bile özel çekirdek değil hepsi ARM tasarımına sahip.

Neden önemli: Bu yıl, Qualcomm rutininden çıkıp, tüm dünyada gönderdiği kendi telefonlarında Exynos çipi kullandı. Oysa eskiden bazı pazarlara üst düzey Snapdragon çipleri gönderirken bazı pazarlara Exynos çip gönderiyordu. Snapdragon 820’nin de geleceği çok parlak olduğundan Samsung‘un gelecek yılın telefonu olarak hangisine yöneleceğini önceden kestirmek zor. Samsung yeni Galaxy telefonları için bu çipi seçmiş olsa da bazı pazarlara yeni Exynos işlemcisiyle karışık bir sevkiyat yapması da olasılıklar arasında.

Anahtar Kelime: , , ,

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber