Retrica ile Retrica Pro Arasında Ne Gibi Fark Var? Almaya Değer Mi?

  • Haberin Tarihi: 29/06/2015
  • Bu haber 2199 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Retrica ile Retrica Pro Arasında Ne Gibi Fark Var? Almaya Değer Mi?

Biliyorsunuz ki hem App Store’de hem Google Play Store’de çoğu uygulama iki parça halinde. Yani ilk başta LITE yani ücretsiz kısmını mağazada paylaşıyor. Diğeri ise ücretli hali. İkinci kısım ayrı bir uygulama olarak veya uygulama içi satın alım (in-app purchase) yoluyla sunulabilir. Biz bu uygulamalardan fotoğrafçılık alanında en çok kullanılan uygulamayı, yani Retrica ve onun Pro versiyonu hakkında bir inceleme yapacağız.

Öncelikle ücretsiz uygulamasında bence en büyük problem “Watermalk” yani fotoğrafın alt kısmında Retrica logosu bulunmasıydı. Aynı zamanda kısıtlı efektler ücretsizdi. Pro uygulamasında efekt yelpazesinin geniş olması aynı zamanda Watermalk’ı kullanıcı seçimine bırakması kullanıcılara avantaj sağlıyordu. Fakat yeni Pro sürümle birlikte Watermalk’ı kaldırma seçeneği kaldırıldı.

IMG_8226

Fakat yılbaşı civarı hem ücretsiz hem Pro sürümüne getirilen, her bir efekt seti 4.29 TL (şimdi 1.99 TL) olan 4 set efekt getirdiler. Bu efektlerin Pro uygulamasında da paralı olması aynı zamanda uygulamanın 4.29 TL den 6.49 TL ye çıkması kullanıcıları çok üzdü. Çoğu müşteriler tepkilerini mağazaya yorum olarak belirttiler. Her ne kadar Retrica müşterilere kolaylık sağlamaya çalışsa da (yeni getirilen ücretsiz efekt seti, 4.29 TL olan efektlerin 1.99 TL’ye düşürülmesi) kullanıcılar daha farklı uygulamaya veya uygulamanın ücretsiz sürümüne yönelmeye karar verdiler.

IMG_8221 IMG_8227

Sonuç olarak zaten Retrica Pro ile sağlanan efektler çok kullanışlı değil. Önceki Pro sürümlerinde Watermalk’ı kaldırma seçeneğimiz vardı fakat son güncelleme ile normal sürümü arasında efekt çeşitleri haricinde pek bir farklılık kalmadı. Bizce Pro sürümünü satın almak yerine normal sürümü veya diğer fotoğraf uygulamaları tercih edilebilir.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber