PS3 oyunları PS4’te Oynanabilecek Mi?

  • Haberin Tarihi: 19/06/2015
  • Bu haber 2112 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
PS3 oyunları PS4’te Oynanabilecek Mi?

Eski oyunları yeni konsollarda oynayabilmek, oyuncular için çok büyük bir artı. Microsoft’un yeni Xbox’ında eski oyunları oynamak yıl sonu gibi mümkün olacak ancak Sony‘nin PS4’ünde bu özellik olmayacak gibi görünüyor.

Microsoft bu hafta yaptığı açıklamada, eski konsolu Xbox 360 için çıkan oyunların yıl sonuna kadar yeni Xbox One’da da oynanabileceğini duyurdu. Ancak, dişli rakibi Sony‘nin de benzer bir açıklama yapıp bu modaya uymasını açıkçası beklemiyoruz.

Oyuncuların yeni oyun sistemlerinde eski oyunları oynayabildiği bu “geriye dönük uygunluk” fikri, eski oyun konsollarını yenisi ile değiştirdiklerinde, eski oyunlarından vazgeçmek zorunda kalmayacakları için oldukça faydalı bir fikir olarak karışımıza çıkıyor. Bu özellik ayrıca, oyuncuların yeni konsollarda eski oyunlarını oynayabilmek için yeni oyunlar satın almalarını engelleyeceği için oldukça da cep dostu bir özellik olacak.

Microsoft‘ta Xbox’ın başkanı olan Phil Spencer bu hafta E3 oyuncu konferasında, geriye dönük uygunluk özelliğinin Xbox kullanıcıları tarafından en çok istenen özellik olduğunu söyledi.

Cuma günü Eurogamer’da yayınlanan ve Sony Computer Entertainment Worldwide Studios başkanı Shuhei Yoshida ile yapılan bir röportaja göre, her ne kadar Microsoft Xbox’ın bu yeni özelliğini açıklasa da, Sony‘nin bu özelliği PlayStation 3 ve yeni PlayStation 4 için hayata geçirmesi olası görünmüyor.

Eurogamer’a Xbox’ın geriye dönük uyumluluk projesi hakkında yaptığı açıklamada Yoshida, “Bunun mümkün olabileceğini düşünmüyordum. Mühendisler büyük çaba harcamış olmalılar.” şeklinde konuşarak oldukça şaşırmış bir tavır sergiledi.

PS4 için aynı özelliğin gelmesi konusunda Yoshida, “Asla asla demem, ancak böyle bir planımız yok. Eğer yapacak olsak büyük bir çekişme yaratacağı kesin.” yorumunu yaptı.

Konusu açılmışken, oyuncular şuan eski oyunları oynayabilmek için PlayStation Now servisini kullanabilirler ancak bu servis için belirli bir ücret ödemeleri gerekiyor. PlayStation Now’a bir aylık üyelik 20$, üç aylık üyelik ise aylık 15$ gibi bir fiyata denk geliyor. Bireysel ünvanlar da aynı şekilde abonelik gerektirmeden kiralanabiliyor.

Geriye dönük uygunluk özelliği ise yeni Xbox’ta şöyle çalışıyor: eğer daha önceden Xbox Market’ten bir Xbox 360 oyunu satın aldıysanız, bu oyunu Xbox One’a indirip o makinede oynamanız mümkün. Cd olarak oyun satın almış olan kullanıcılar ise bu özellikten, diskleri Xbox One’a takıp sistemlerine yükleyerek faydalanabilecekler.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber