Öğrencilere Ücretsiz Windows İşletim Sistemi

 • Haberin Tarihi: 08/06/2015
 • Bu haber 3233 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Öğrencilere Ücretsiz Windows İşletim Sistemi

Herkeşe benden Windows…

Ülkemizde ki korsan yazılım furyasına kapılmamak elde değil bunu biliyoruz. Çoğu genç arkadaşımız torrent ve benzeri nimetlerden sıklıkla yararlanmakta. Peki size korsan işletim sistemi kullanmak zorunda olmadığınızı söylesem ne dersiniz? Hem de orijinal işletim sistemini ücretsiz Microsoft’tan indirebileceğinizi söylesem… Oha! Seslerini duyar gibiyim. Öncelikle yurt dışında sıklıkla kullanılıp, ülkemizde sadece İngilizce bilen arkadaşların yararlandığı bu nimetten artık sizde yararlanabileceksiniz. Yalnız! Tek şart var; o da öğrenci olmanız gerekiyor.

Hayalleriniz için ilk kıvılcım Microsoft’tan…

Microsoft kendini geliştirmek, bir gruba mensup olup aidiyet hissine kavuşmak ve geleceğin teknolojisine ayak uydurmak isteyen öğrencilere ve Eğitim / Öğretim’e teknolojik açıdan desteğe ihtiyaç duyan eğitimcilere bu hizmetini ücretsiz olarak sunuyor. Hizmette yok yok… Visual Studio, Robotic Developer Studio, SQL Server ve Windows 7 ve 8.1… Teknolojiye ayak uydurmak isteyen ve bilgisayar sistemlerine hakim olup olmadıklarını öğrenmek isteyen arkadaşlarda dilerlerse Training & Certification aracılığıyla Virtual Academy’den ve Microsoft Certification’dan eğitim alabilir, hatta sertifikalara sahip olabilirler.

Bedava İşletim Sistemi mi? Alırım bir dal…

Asıl konumuza dönecek olursak, “Nasıl ücretsiz Windows işletim sistemine sahip olabiliriz?” sorusuna cevabımız hazır.

1. Bir adet Outlook hesabı (bildiğiniz Hotmail ya da Live hesabı)

2. Bir adet öğrenci kimlik kartı ya da eğitim kurumunuzun size vermiş olduğu mail adresi ya da öğrenci belgesi.

3. Microsoft’un ücretsiz sunduğu hizmetten yararlanmak için kurmuş olduğu siteye kayıt olmak: Dreamspark

Nasıl Hesap oluşturacağım?

Öncelikle Create Account kısmında Sign In‘ e tıklayarak Outlook hesabımızla giriş yapacağız. Ardında küçük bir form dolduracağız ve continue/get verify sekmesine tıklayarak öğrenci olduğumuzu kanıtlamamız için belgemizi sunacağız.

Öğrenci olduğunuzu kanıtlamak için 5 sekmeden birini seçerek hesabınıza onay almanız gerekiyor. Sırasıyla sekmeleri Türkçe’ye çevirecek olursak

1. Bir okul’un email hesabına sahibim

2. Bir okul hesabına sahibim

3. Uluslararası geçerliliğe sahip bir öğrenci kartına sahibim. (Interrailcilerin kullandığı ISIC gibi – sahip olmak için Facebook’tan Interrail Turkiye sayfasından ya da ISIC adresinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.)

4. Onaylama koduna sahibim (Bunu kurumunuzun Microsoft ile anlaşma yapan temsilcisinden temin etmeniz gerekiyor.)

5. Belge sunabilirim. (Önerdiğim ve kısa sürede sonuç alabileceğiniz seçenek. Bu sekmeyi seçtikten sonra Attachment kısmına öğrenci belgenizin veya öğrenci kimliğinizin fotoğrafını çekip ekleyeceksiniz.)

Kaydımız onaylandıktan sonra ise yapmamız gereken ilk sayfada ki Download Software kısmından programlar kataloğuna ulaşmak ve Developer & Designer Tools sekmesinin altındaki katalog’tan Windows 8.1 isteyenler için Windows Embedded 8.1 Industry Pro with Update indirmek veya Windows 7 için Windows Embedded Standard 7 indirmek.

Uyarı! İşletim sistemini indirirken size bir “key” verecek onu bir yere kaydetmeyi unutmayın çünkü bir daha aynı key’e ulaşamıyorsunuz.

Bedava işletim sisteminizi ister bir USB Flash Bellek’e yazarak isterseniz de bir DVD‘ye yazarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

The following two tabs change content below.

Uğurcan Alkın

Editör
Hayatım konsolda oyun oynayarak ve İnternet'te işletim sistemleri üzerine araştırmalar yaparak geçti. Mersin Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümünden bu sene mezun olacağım. Amacım ileride teknoloji ve oyun sektörünü dil ile harmanlayarak Türkiye'de büyük bir altyapı sorununa sahip olan Öğretim Materyal ve Teknolojilerine katkıda bulunmak ve CALL(Bilgisayar Destekli Dil Öğretimi)'da Uzmanlaşmak.

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • Gülfem
  11 Mart 2016 11:37

  Formu doldurduktan ne kadar sonra onay alabiliyoruz ve başka bi bilgisayar üzerinden indirip sonrasında işletim sistemi olmayan bi bilgisayara yükleyebiliyor muyuz?

 • Buğrahan
  11 Mart 2016 12:49

  Ortalama cevap süresi değişmekte ancak iso formatında indirerek sonrasında işletim sistemi olmayan bir bilgisayara kurabiliyorsunuz evet.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber