Nvidia Masaüstü GPU Ekran Kartı Piyasasına Hükmediyor.

  • Haberin Tarihi: 16/11/2015
  • Bu haber 4957 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Nvidia Masaüstü GPU Ekran Kartı Piyasasına Hükmediyor.

Nvidia masaüstü GPU ekran kartı piyasasına hükmediyor, lakin AMD geçtiğimiz aylarda rakibinden az da olsa Pazar payı kurtarabilmiş.

Nvidia ekran kartı piyasasına hüküm sürmek için her şeyini ortaya koymakta ama en azından bazı kişiler temmuz ve eylül arasındaki AMD`nin hiddet tonlu melodisine karşı koyamamışlar. 2015`in üçüncü çeyreği AMD nin göz kamaştırıcı ekran kartları Radeon R9 Fury X ve R9 Fury`nin satışa sunulduğu ilk dönemdir. Bütün kartlar AMD`nin yeni Fiji GPU`ları ve standart GDDR5 temelli belleğe toz yutturan süper hızlı transfer hızı sunan yüksek kapasiteli bellek (HBM) ile paketlenmiştir. John Peddy Research araştırmacılarının yeni tahminlerine göre, AMD`nin en önemli ekran kartı satışına olan heyecan yaklaşık bir yılda eklentili Pazar payında yüzde 0.8 lik bir artışa ulaşmıştır. Sadece iki şirketin öne çıktığı bir piyasa dan beklediğiniz gibi, tüm AMD`nin kazancı Nvidia`nın pahasına sebep olmuştur. Bu AMD için büyük bir kazanç değildir ama yine de bir kazançtır.Aslında, AMD biraz daha fazla ürün üretebilseydi , daha fazla yol kat edecekmiş gibi görünüyordu. Hem Fury x ve Fury kartlarının tükenişi ya büyük ihtimalle HBM`nin karmaşıklığına dayandırılan tedarik meseleleri ya da beklentilerin üstündeki taleplerden dolayıydı.

Nvidia, çeyreği yüzde 81.1 baskın bir şekilde kapattı. Yine de, Team Green in ekosistem yaklaşımı şekillenirken AMD nin Nvidia`nın son günlerdeki kazancının en azından birazını çekebilmesi dikkate değerdir. GeForce Experience yazılımında de süre gelen değişimler ve GameWorks katmanlarına büyük itiş Nvidia`nın, AMD Radeon uyuşmazlığını tekrar düzenlerken ve gelecek yıl dişli bir kapışmanın hazırlığında baştan yazılmış bir yazılım açıklarken oyuncularının AMD ile vakit harcamaması hususundaki ikna çabasının bir parçasıdır.

Bu neden önemlidir? Çoğu yönden, 2015 in son etkinliği 2016`da Nvidia ve AMD arasındaki çok daha büyük bir kapışmanın ne olabileceğini belirlemektir. JPR ın da raporlarında not ettiği gibi, gelecek yıl Nvidia`nın Pascal temelli CPU`sunu, 4 GB ta erişen ilk nesil olan yüksek kapasiteli bellek jenerasyonu 2 ile açıklanması bekleniyor. Bu arada AMD nin de WCCFTech.com`un analiz ettiğine göre 2016 da şaşırtıcı bir HBM2 olan Greenland kod adlı bir CPU tanıtacağı bekleniyor. Ve iki şirketin de 28nm lik düğümlere takılıp kalınmış onca yıldan sonra o CPU ları 14nm lik keskin kenar üretim süreci kullanarak üretilmesi bekleniyor. Heyecan verici zamanlar!

Genel olarak iyi zamanlar AMD`nin masaüstü ekran kartlarındaki çabasına rağmen genel GPU pazarı eğer entegre GPU`ları da buna dahil ederseniz en büyük üç isim için de iyi durumda. Inteltüm işlemcilerine entegre grafikler eklendiğinden beridir bütün grafik piyasasına hükmediyor. JPR`ın tahminlerine göre Intel çeyreği 72.8`lik bir pazar yüzdesi ile kapattı. Bu arada AMD ve NvidiaAMD nin APU`sunun ünü ve oyun konsolu GPU seçenekleri sayesinde daha büyük ekran kartlarında başa baş bir mücadele içindelerdi. AMD`nin 2015 in son çeyreğine kadar olan pazar payı Nvidia`nın ki yüzde 15.7`deyken yüzde 11.5`e ulaştı. İki şirket de AMD geçmiş yıla oranla 2.7`lik bir düşüş yaşayıp Nvidia fazladan 1.6 lık yüzde toplarken çeyrek çeyreğe kazanımlar gördüler.

Anahtar Kelime: , ,

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber