NOKIA 150 YAŞINDA !

  • Haberin Tarihi: 14/05/2015
  • Bu haber 1198 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
NOKIA 150 YAŞINDA !

Kağıt ve plastik üretiminden gelmiş geçmiş en iyi telefonlara bir yolculuk!

Finlandiyalı şirketin telefonlarla işi bitmiş olabilir ancak kağıt fabrikası olarak başladığı 1865’ten bu yana müthiş yol katettiler.

Nokia 150 yaşında! Finlandiyalı şirket muhtemelen kullandığınız ilk telefonu yapan şirketti ancak şirket geçmişte kağıttan kauçuk botlara ve gaz maskelerine kadar birçok şey üretti.

Şirket 1865’te güneybatı Finlandiya’da mühendis Fredrik Idestam’ın ağaç hamuru imalathanesi kurması ile kurulmuş oldu. Idestam ikinci imalathaneyi Nokia kasabası yakınlarında kurdu. Yıllar geçtikçe şirketi Nokia Ab, Finli yerel Rubber Works Ltd, Finnish Cable Works Ltd şirketleri ile bir araya gelerek resmi olarak 1967 yılında birleştiler.

Yıllar boyunca Nokia olarak bildiğimiz şirket, kağıt ürünleri, lastikler, kauçuk botlar ve diğer ayakkabılar, plastik, aliminyum kablolar, televizyonlar, elektrik jeneratörler, kapasitörler, ordu için gaz maskeleri, bilgisayarlar ve elbette telefonlar üretti.

Efsane telefonlar üretmesiyle tanıdığımız ve sevdiğimiz Nokia, ilk telefon üretimini 1992 yılında 1011 modeli ve 1994 yılında 2110 modeli ile gerçekleştirdi. 2110 modeli, Nokia‘nın efsanevi zil sesi “dırı dırıt, dırı dırıt, dırı dırıt rııııııııııt” sesinin karşımıza çıktığı ilk modeldi. Sonra karşımıza “The Matrix” filminden 8110, 8210 ve efsane 3210, yılan oyunu ile karşımızdaydı.

Ne yazık ki dünyadaki en büyük telefon üreticisi, akıllı telefon furyasına ise pek ayak uyduramadı. iPhone ve Android mobil telefon pazarını altüst ederken Nokia Symbian ve MeeGo işletim sistemlerinden vazgeçmese de 2011 yılında Microsoft‘un Windows Phone’u ile akıllı telefon furyasına giriş yapmış oldu. Ancak çok geçti ve telefon üreticisi Finliler için yolun sonu gelmişti.

2014 yılında şirket, mobil yazılım üretim ve planlama işlerini Microsoft‘a milyarlarca dolarlık bir anlaşma ile sattı. Microsoft ilk başlarda Nokia ismini Windows Phone cihazlarda kullansa da artık kendi ismini kullanmaya başladı. Bu yüzden ismini başka şirketlere ödünç vermeye başlayan Nokia‘nın adının kullanıldığı ilk cihaz ise Çinli şirket Foxconn tarafından üretilip Çin ve Tayvan’da satışa çıkan Nokia N1 tablet oldu.

Şuan merkezi başkent Helsinki yakınlarındaki Espoo şehrinde olan Nokia üç farklı iş alanına bölünmüş durumda. Nokia Networks telekom altyapı sektöründe devam edip örneğin 4G için altyapı ve malzeme hazırlamakta. Here, otomotiv şirketlerinin harita lisanları ile ilgilenirken, Nokia Technologies ise patent geliştirip lisans verme işi ile uğraşıyor.

Bu arada Nokia Fransız telekom şirketi Alcatel-Lucent’in 15.6 milyar Euro’luk hissesini alma sürecinde. Nokia‘dan yapılan son açıklamada anlaşmanın, şirketin hissedarları ve resmi işlemkerin ardından, 2016’nın ilk yarısında tamamlanmasının beklendiği açıklandı.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber