NASA’nın Plüton Uzay Aracı Fotoğrafınızı Uzaylılara Gönderebilir !

  • Haberin Tarihi: 29/05/2015
  • Bu haber 21783 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
NASA’nın Plüton Uzay Aracı Fotoğrafınızı Uzaylılara Gönderebilir !

Aracın kayıtlarından sorumlu olan kişi, kitle kaynağı yayına açarak New Horizons uzay aracına göndermek ve kendi güneş sistemimizin de ötesine ulaştırmak istiyor.

28 Mayıs itibari ile siz bu satırları okurken NASA‘nın New Horizons uzay aracı Plüton’a doğru hızla yolculuk ediyor. Temmuz’un 14’ünde gezegene mümkün olduğunca yaklaştıktan sonra, güneş sistemimizin ulaşılabilecek en uzak noktasına ulaşıp yıldızlararası bir boyuta geçecek. Eğer “Dünya’dan bir mesaj” adındaki proje gerçekleşir ve Dünya’dan uzay aracına aktarılan bilgiler araç tarafından elde edilebilirse, bu mesaj belki de bir gün uzayda yaşayan canlılar tarafından bulunabilir.

Bu proje, “Cosmos” dizisinde Carl Sagan’ın başrolü olarak görev yapan Jon Lomberg tarafından yürütülmekte. Bu görevde ise daha iyi bir role bürünerek bu gezgin uzay aracının kayıtlarını tutma işini yürütüyor, Dünya’yı tanıtan diyagramlar, fotoğraflar ve bilgiler düzenleyerek güzel gezegenimizi tanımak isteyecek uzaylı arkadaşlarımıza bilgiler hazırlıyor.

Bu proje için “golden record” adı verilen iki kayıt yapıldı ve her biri iki farklı uzay aracına yerleştirildi. Bu kayıtlarda balina seslerinden rüzgar sesine kadar doğa sesleri, farklı kültürlerden müzikler ve 6,000 yıl önce konuşulan Akkad ve Sümer dilleri de dahil olmak üzere 55 farklı dilden tanışma cümleleri bu kayıtlarda yer alıyor. Voyager I ve Voyager II adı verilen uzay araçları 1977’de fırlatılmış ve Voyager II uzay aracı 2012’de yıldızlar arası evrene geçiş yapmıştı.

“Dünya’dan bir mesaj” projesi ise benzer bir mantığa dayanıyor ancak bu sefer önceden olduğu gibi bakır CD ve disklerde analog, eski bir biçimde değil de New Horizons uzay aracının içinden yayın yaparak dijital bir şekilde uzaya yayılan bir sinyal şeklinde uzaylılara ulaştırmayı amaçlayacak. Ve bu sefer, “golden record”a koyulacak bilgileri seçmiş bir komite tarafından yönetilmek yerine bu bilgiler, bir internet sitesi aracılığı ile kitle kaynak olarak New Horizons uzay aracı ile buluşturulup sürekli olarak yayın yapılması amaçlanacak.

Lomberg Space.com’a yaptığı açıklamada, “Bu bir fotoğraf yarışması değil. İnsanların ne göndermek istediklerini anlamak için bir süreç.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Lomberg, bu sayede uzaya 150 MB boyutunda bir bilgi gönderilebileceğini ki bunun da her “golden record” da olan bilgilerle aynı boyutta olduğunu belirtti. Bu boyutta ortalama 100 fotoğraf ve yarım saatlik bir ses kaydı yollanabiliyor.

Bu amacı gerçekleştirebilmek için, “Dünya’dan bir mesaj” projesi, Fiat Physica adı altında bir bağış kampanyası başlattı. Hedefteki kitle kaynak site için 500,000$ bir kaynak bulmayı hedefleniyor ve kampanya sitesindeki açıklamada ise “Fark edilmek, şifreleri çözmek ve uzak gelecekteki varlıklar tarafından anlaşılabilmek için yeni bir teknik geliştirmek” ifadeleri yer alıyor.

Lomberg’in açıklamalarına göre NASA henüz bu proje için gerekli izni vermiş değil. Her ne kadar proje için resmi izin çıkmamış olsa da “Dünya’dan bir mesaj” projesi için yapılan online imza kampanyasına atılan 10,000’in üzerinde imzaya uzay ajansı tarafından ılımlı bir yaklaşım sergilenmekte ve Lomberg’in proje üzerindeki çalışmalarına devam etmesi beklenmekte.

Projeye 5 dolardan başlayarak yardımda bulunabilir ve isminizin New Horizons uzay aracına yüklenmesine varan farklı şekillerde projede yer alabilirsiniz. Projeye olan yardım kampanyasının hemen tamamlanması gibi bir amaç bulunmamakla beraber, sadece 2 aydır devam eden kampanyada şuana dek 13,000 dolar para toplanmış durumda.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber