NASA Uzay Aracı Plüton’da Kutupsal Buz Örtüsü Olabileceğini Gösteriyor

  • Haberin Tarihi: 05/05/2015
  • Bu haber 3210 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
NASA Uzay Aracı Plüton’da Kutupsal Buz Örtüsü Olabileceğini Gösteriyor

Plüto’dan 70 milyon mil uzakta olsa da, NASA‘nın New Horizons uzay aracı, cüce gezegen üzerinde çalışmalar yapmaktan geri kalmıyor. Fırlatıldığı 2006 ve aktifleştirildiği geçen Aralık’tan bu yana uzay aracı ilk defa Plüto’un yüzeyinden fotoğraflar çekmeyi ve göndermeyi başardı. Henüz dağlar ve kraterlerden söz edemesek de, NASA tarafından, görülen koyu ve açık renk noktalardan birisinin kutupsal bir buz örtüsü olabileceği söyleniyor.

John Grunsfeld bir açıklamasında, “Plüto’un sistemine yaklaştıkça gezegenin görülebilir tarafında açık renkli, parlak bölgeler gibi ilgi çekici özellikler görmeye başlıyoruz ki bu da söz konusu gezegeni bilimsel olarak anlayabilmemiz için çıktığımız maceranın güzel bir parçası.” yorumunu yaptı. NASA‘nın Washington’daki Bilimsel Görevler Müdürlüğü’nün müdürü olan Grunsfeld ayrıca, “Gezegene yaklaştıkça New Horizons’tan gelen bilgiler sayesinde Plüto’un gizemlerini ortaya çıkarıyor olmamız heyecan verici.” dedi.

Söz konusu fotoğraflar 12-18 Nisan arasında New Horizons uzay aracındaki süper güçlü “Yüksek Menzilli Keşif Fotoğraf Makinesi” (LORRI) ile çekildi. Çekilen resimler Dünya’daki bilim adamlarına ulaşınca (Uzay aracı ile Dünya’mız arasında 2.66 – 4.67 milyar mil uzaklık bulunuyor) “ters erişim” adı verilen bir yöntemle fotoğrafları keskinleştirdi ve siyah-beyaz bölgeleri görülebilir hale getirdi.

Fotoğraflarda Plüto’un etrafında dönüşünü 6.4 günde tamamlayan uydusu Charon’da görülebiliyor. Uydu her ne kadar nokta gibi görünse de, uzay aracının uzaklığı ve Charon’un Texas kadar büyük olduğu göz önüne alındığında durum gerçekten etkileyici bir hal alıyor.

Boulder, Colorado’daki New Horizons Araştırma Enstitüsü’nün baş araştırmacısı Alan Stern, “Uzayda seyahat ederek geçen 9 yılın ardından Dünya’dan sadece bir nokta gibi görebildiğimiz Plüto’un artık gerçekten gözle görülebilir bir şey olması heyecan verici. Bu müthiş fotoğraflar Plüto’u anlamak adına üzerinde çalışmaya başlayabileceğimiz ilk şeyler ve fotoğraflara bakıldığında Plüto’un oldukça karmaşık bir yüzey yapısına sahip olduğu görülüyor.” yorumunu yaptı.

New Horizons’un günden güne daha iyi fotoğraflar göndermesi ve Temmuz 14’te Plüto’a 12,500 km uzaklığa gelerek en yakın noktaya ulaşması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber