Müzik Servisi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Önemli Nokta

  • Haberin Tarihi: 29/06/2015
  • Bu haber 2617 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Müzik Servisi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Önemli Nokta

Müzik yayın servisleri, aylık belirli bir ücret karşılığında, hemen hemen istediğiniz her sanatçının her şarkısı ve albümünü dinlemenize olanak sağlayan servislerdir. Birçok müzik yayın servisi faaliyet gösterse de bunların başlıcaları, Spotify, Rdio, Apple Music, Rhapsody, Google Play Music, Tidal, Xbox Music, Deezer, Napster, Mog ve Rara olarak gözümüze çarpıyor. Her ne kadar farklı görünenler olsa da, tüm servislerde aylık ortalama 10$ gibi bir ücret karşılığı müzik dinleyebilirsiniz.

Müzik servislerinin gelişmesi ve çeşitlenmesi sebebiyle hangi servisten abonelik satın alacağınızı seçmeniz zor olabilir. Bu kararsızlıktan kurtulmak için aşağıdaki 6 soruyu sormak yararınıza olacaktır.

1.Müzik kataloğunda neler var?

Araştırmalara göre bu yayın servislerinden her birinde en az 20 milyon şarkı bulunmakta. Bu da dilediğiniz hemen hemen her şarkıya ulaşabileceğiniz anlamına geliyor. Hangi servisi seçerseniz seçin durum böyle olacaktır. Ancak bazen istisnalar ile karşılaşabiliyorsunuz. Geçen gün yayımladığımız haberimizde Taylor Swift ve Apple arasındaki anlaşmazlığı sizlerle paylaşmıştık. Bu anlaşmazlık her ne kadar çözülmüş olsa da, seçeceğiniz servis ve favori sanatçılarınız arasında bir sorun bulunup bulunmadığını abonelik satın almadan önce kontrol etmeniz yararlı olacaktır. Bunun için ücretsiz deneme sürümlerini kullanabilirsiniz.

2.Müziğimi nasıl dinleyebilirim?

Neredeyse tüm servislerin, müziğinizi dinleyebilmeniz için bir IOS, Android ya da Windows Phone uygulaması bulunuyor. Bunun yanında bilgisayarda dinleyebilmeniz için de bir Web App ya da masaüstü uygulamaları mevcut. Her ne kadar servisten servise değişse de masaüstü uygulamaları daha iyi oluyor. Örneğin Spotify servisinin masaüstü uygulamasında, Android ya da IOS uygulamalarına göre daha çok ve daha geniş seçenekler mevcut.

Ayrıca bazı servisler evinizdeki ses sistemleri ve akıllı TV’ler ile senkronize de olabiliyor. Spotify ve Xbox Music gibi servisler PlayStation ve Xbox’ta müzik dinlemenize olanak sağlıyor. Abonelik satın almadan önce bu konuda da ufak bir araştırma yapmanız yararınıza olacaktır.

3.Ücretsiz deneme sürümü veya ücretsiz üyelik var mı?

Müzik servislerinden birini denemek istiyor ya da merak ediyorsanız güzel haber; hepsi belirli bir süre ücretsiz denenebiliyor. Tüm servisler genellikle 1 haftadan 1 aya kadar ücretsiz kullanılabiliyor. Yeni servis olarak karşımıza çıkan Apple Music ise çok daha cömert bir yaklaşımla 3 aylık ücretsiz kullanım olanağı tanıyor. Üyelikler ise genellikle aylık olduğu için size uymayan ya da memnun kalmadığınız bir durumda üyeliğinizi iptal edebilir & yenilemeyebilirsiniz.

Buna ek olarak Rdio, Spotify ve Google Music servisleri ücretsiz olarak müzik dinlemenize olanak sağlasa da şarkı geçişlerinde reklamlarla karşılaşıyorsunuz. Ücretsiz aboneliklerde de müzik zevkiniz kısıtlanıyor.

4.Öğrenci & aile indirimleri var mı?

Bazı servisler aile planlı fiyatlandırma yaparak aynı ev içerisinde birden fazla kullanıcının servislerini daha ucuza kullanmasına olanak sağlıyor. Spotify, getirdiğiniz her bir Premium üye için size %50’lik bir indirim uygulayarak 5$ kar etmenizi sağlıyor. 2 kişi için 15$, 3 kişi için aylık 20$ ödüyorsunuz. 4 ve 5 kişiye kadar aynı tarife devam ediyor. Ayrıca herkesin kendi hesabı olduğunu, şarkı listelerinizin çocuklarınızın listeleri ile karışmadığını belirtelim.

Apple Music’de aylık 14.99$ ücret karşılığı tek bir üyeliği 6 aile üyesinin paylaşmasına izin veriyor. Rdio, aylıl her üye için 5$ olmak üzere yeni üyeler eklemenize olanak sağlıyor. Rhapsody her ne kadar böyle olanaklar sağlamasa da aynı üyelikle mobil, masaüstü ve evinizin ses sistemlerinde kullanılmasına olanak sağlıyor.

Diğer yandan Google Play Music aile planlaması sunmayıp, şarkılarının aynı anda birden fazla yerde dinlenmesine izin vermiyor.

Ayrıca öğrenci indirimlerine de bakmakta yarar var. Eğer üniversite öğrencisiyseniz Spotify ve Rdio gibi birçok servis özel indirimler sunuyor. Bu yüzden kaydolmadan önce bu konulara dikkat etmenizde fayda var.

5.Servis ülkenizde kullanılabiliyor mu?

Spotify, Tidal, Rdio ve Google Play Music dünya genelinde birçok ülkede kullanılabilir durumda. Genel olarak ise Kuzey, Güney ve Orta Amerika’da, Batı Avrupa, Asya’nın bazı kesimleri ve Avustralya’da hizmet veriyor. Uluslararası kullanıcıların kaydolmadan önce bu konuya da önem vermelerinde fayda var.

Rhapsody sadece ABD’de kullanılabilse de kızkardeşi olarak nitelendirilen Napster Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve Avrupa’nın diğer bölgelerinde de hizmet veriyor. MOG, Deezer ve Rara ABD’de kullanılamamakla birlikte, Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda, Asya ve Güney Amerika’da kullanılabiliyor.

6.Kendi müziğinizi yükleyip dinlemek mi istiyorsunuz?

Google Play Music, Amazon Music, Xbox Music ve Spotify hem geniş şarkı yelpazelerinden seçtiğiniz şarkıları dinlemenize hem de kendi şarkılarınızı yüklemenize olanak sağlıyor. Bu servisler bilgisayarınızı sahip olduğunuz şarkılar için tarayabiliyor ya da siz yüklemeyi manuel olarak yapabiliyorsunuz. Şarkılarınızın yüklenmesi sona erdiğinde dilediğiniz gibi dinleyebiliyorsunuz.

Bu, özellikle yıllardır favori şarkılarının koleksiyonunu yapan ve şarkıyı satın almayıp da elinde bulunduran kullanıcıların çok ilgisini çekecektir.

Umarız ki faydalı bir rehber olmuştur.

Seçiminizi dikkatli yapın.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber