Mozilla 25 $’lık Telefonlardan Vazgeçiyor !

  • Haberin Tarihi: 28/05/2015
  • Bu haber 1883 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mozilla 25 $’lık Telefonlardan Vazgeçiyor !

25 dolarlık telefonları Google ve Apple‘ın baskısına engel olamayınca Firefox ucuz telefonla ilgi çekmek değil de teknolojik üstünlük sağlamak adına adımlar atmaya karar verdi. Bu adımlar arasında vazgeçilmez Android uygulamaları eklemek de bulunuyor.

Mozilla, Firefox OS yazılım projesini, ultra-ucuz 25 dolarlık telefonlarının akıllı telefon dünyasının devlerini ekarte etmeye yetmeyeceğini anlayınca revize etmeye karar verdi.

Şirket ilk olarak 10 yıl kadar önce, Firefox internet tarayıcısı ile global alanda üne kavuştu ancak akıllı telefonlarda Firefox işletim sistemini sürdürmekte bu başarıyı yakalayamadı. Şirketin başkanı Chris Beard’dan gelen email’e göre Mozilla, sadece düşük fiyatlı telefonlar değil, ayrıca insanların ihtiyaçlarına ve kendilerine hitap eden özelliklerle donatılmış mobil cihazlar geliştirme stratejisini seçtiklerini belirtti. Ayrıca kendi işletim sistemlerinin, en büyük rakipleri olan Google‘un Android işletim sistemi için yazılmış uygulamaları çalıştırmasına da izin vermesi bekleniyor.

Mozilla‘nın projelerinde yer almış kişilere gönderdiği e-mail’de Beard, “İnsanların sadece fiyatı için değil de, tecrübemiz için satın alacakları telefonlar ve cihazlar üreteceğiz. 25 dolarlık telefon projemizden beklenilen verimi alamadık ve bu programı devam ettirmeyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Mozilla‘nın stratejisindeki bu değişiklik, akıllı telefonların elektronik yaşamımızda sahip olduğu önemin ve akıllı telefon endüstrisinde dikkat ve ilgi çekmenin ne kadar zor olduğunun bir kanıtı olsa gerek. Mozilla CEO’su Chris Beard’in açıklamaları Firefox OS projesinde yola devam edildiğini somut biçimde ortaya koyuyor. Beard, Firefox OS’in web’in “Dünya tarihindeki en muhteşem kamusal kaynak” unvanını koruması için hayati olduğunu iddia ederken, Mozilla 25 dolarlık telefonların Firefox OS’e uygun olduğu düşüncesinden vazgeçmişe benziyor.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber