Microsoft`un Sanal Asistanı İş Piyasasına Atılıyor

  • Haberin Tarihi: 03/12/2015
  • Bu haber 3147 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Microsoft`un Sanal Asistanı İş Piyasasına Atılıyor

Yeni entegrasyonla, iş analitikleri kullanıcıların her arzusunu yerine getirmeye hazır. Microsoft Cortana sanal asistanı, şirketin İş Zekası ve İş Analitik hizmeti olan Powe BI’yla yeteneklerini birleştirerek iş dünyasının derinliklerine sokuyor. Yeni entegrasyonla, en son versiyon olan Windows 10’da Power BI kullananlar, bilgisayarlarına, iş bilgisi hizmetiyle ilgili depolanan bilgiler hakkında bilgi almak için sorular sorabilecek ve sistem setuplarına bağlı olarak basit numaralar, tablolar ve hatta komplike raporlar halinde cevaplar alabilecekler.

Başlangıç için yöneticiler Power BI’dan, örneğin SQL Sunucu veri tabanı gibi bir veri kaynağını seçmeleri ve Cortana’nın very setlerine ulaşmasına izin vermeleri gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra asistan Power BI’a erişimi olan her kullanıcının veri bilgilerini toplayabilecek. Yeni özellikler Power BI’ın Q&A özelliğinden ortaya çıkıyor; bu da verilerinin Cortana’da kullanabilmeleri için uygun hale getirildiğinden emin olmak isteyen yöneticilerin Power BI Masaüstünü belirli sorulara anında yanıtlaması için özel hazırlanmış cevap formları/sayfalarını tasarlamak için kullanabilecekleri anlamına geliyor. Microsoft Power BI Masaüstü için Cortana ekranıyla tamamen aynı boyutlarda bir ekran yüzeyi sağlayan yeni bir şablon(template) yayınladı bile.

Cortana entegrasyonuna ek olarak, Power BI’a, aynı zamanda, kullanıcıların ilginç bilgilere göz atmalarını kolaylaştırmayı sağlamak için sistemde dolaşan verilere karşı çeşitli algoritmalar çalıştıran yeni bir Quick Insights özelliği de geldi. Eğer kullanıcılar gördüklerinden memnun kalırlarsa, bilgiyi takibe devam etmek için Power BI’ın içinde bulunan analitik dashboard’a ekleyebilirler. Quick Insights, zamanla yeni daha çok algoritma sağlamayı planlayan Microsoft Research ve Power BI ekibi arasındaki ortaklıktan doğdu.

Anahtar Kelime: , ,

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber