Microsoft`un Gelecek Planı

  • Haberin Tarihi: 27/04/2015
  • Bu haber 1032 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Microsoft`un Gelecek Planı

Zamanında bilgisayar endüstrisini domine eden şirket, her şeyin çevrimiçi olarak Cloud`da depolandığı ve bir çok cihazda kullanılacak olan bir yazılım dünyasına geçiş yapıyor. Microsoft`un bu hamlesi ile birlikte işletmelere Office verimlilik uygulamaları ve Windows işletim sistemini satan reklam departmanları ise darbe üstüne darbe almaya devam ediyor.

Microsoft Perşembe günü yılın üçüncü çeyreğinin, analistlerin tahminlerinin üstünde olan mail raporunu açıkladı. Ancak aynı zamanda, firmaya en çok para kazandıran reklam departmanının ise sadece yüzde 5 büyüdüğünü açıkladı ve genel kar yoldan yıla yüzde 12`lik bir düşüş yaşadı. Satış artışı son 12 ayda gittikçe düştü. Şirket aynı zamanda eğer döviz dalgalanmaları olmasa reklam departmanındaki büyümenin yüzde 2 puan daha fazla olacağını belirtti.

Reklam departmanındaki düşüş yatırımcıların Microsoft`un yaptığı hamlelere şüphe ile bakmasına sebep oldu. Şirket bulut  teknolojisine hareket etmekte yavaş kaldı ve halan mobil pazarın hatırı sayılır bir kontrolünü elinde tutuyor.

Microsoft CEO`su Satya Nadella ve takımı kurumsal müşterilere sürekli olarak Windows ve Office`i satın aldıkları bir mal veya bir bilgisayara zaten önceden yüklenmiş bir yazılım olarak değil de devamlılık gösteren çevrimiçi yaşayan bir servis olarak görmelerini istiyor. Şirket müşterilerin satın alıp da sonradan lisans güncellemesi isteyen yazılımlar yerine Cloud ve Office 365 gibi ürünlere yıllık üye olmalarını ve bu sayede para akışını hızlandırmayı istiyor. Oracle ve Symantec de dahil olmak üzere işletmelere satış yapan firmalar çoktan bu yönde hamle yaptılar. Microsoft`un ise bulut iş hacmi toplam iş hacminin sadece yüzde 5`ini oluşturuyor.

 

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber