Merkür’ün Yeni Spektroskopik Fotoğrafları Tam Bir Renk Cümbüşü.

  • Haberin Tarihi: 01/05/2015
  • Bu haber 5242 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Merkür’ün Yeni Spektroskopik Fotoğrafları Tam Bir Renk Cümbüşü.

NASA‘nın Messenger uzay aracı tarafından çekilen ve görevinin son günlerinde yayınlanan bu fotoğraflar, Merkür’ün maden yapısını ortaya çıkarmak için renklendirme tekniğini kullanıyor.

Merkür’ün daha önce hiç görmediğimiz fotoğrafları tam bir renk cümbüşünü andırıyor. Fotoğraflar Merkür’ün normal ışık altında göründüğü gibi değil de, NASA‘nın Messenger uzay aracında bulunan Merkür Atmosfer ve Yüzey Yapı Spektometre’si ile yıllar boyunca yapılan araştırmalar sonucunda toplanan bilgiler dahilinde, araştırmacılara yeni bir bakış açısı kazandıracak kompozitlerle oluşturuldu.

Dört yıldır gezegenin yörüngesinde olan uzay aracının görevini tamamlayarak Perşembe günü 14.000 km/h ile Merkür’ün yüzeyine çarpması bekleniyor. Bu çarpışma ise Merkür’ün Dünya’ya en yakın olan tarafında meydana gelecek olup, araştırmacılar da bu sayede anlık olarak çarpışma hakkında bilgi sahibi olabilecekler.

Uzay aracı, Merkür’ün yörüngesine girdiği 2011’den beri sabırla yüzey hakkında ölçümler yapıyor ve kızılötesinden ultraviyoleye kadar yüzlerce dalga boyları kullanıyordu. Uzay aracı, bu dalga boyları ve kombinasyonları daha sonra kırmızı mavi ve yeşil olmak üzere haritalandırdı.

resim

Bu renklendirmenin amacını az biraz tahmin edebilirsiniz ki renklendirmenin ilk amacı da zaten buydu. Bazı renkler yüzeydeki madenleri gösterirken diğerleri ise kraterlerin yaşları, volkanik yarıklar gibi bilgileri gösteriyor. Bu renklendirme yöntemi ise bu değerlerin üzerinde çalışılmasını kolaylaştırmakta.

Elde edilen önemli bulgulardan birisi ise 2012’de bulunan kutupsal kraterlerin buzla kaplı olup bu buzun 3 kilometre kalınlığında olduğu ve Washington büyüklüğünde bir alanı kapladığı bilgisi oldu.

Diğer bir bulgu ise mineral açısından zengin olduğu düşünülen, buz kütlesi üzerindeki koyu renk katman oldu. Araştırmacılar bu buz kütlesinin ve minerallerin Merkür’e başka bir güneş sisteminden geldiğini iddia ediyor.

Columbia Üniversitesi Lamont-Doherty Araştırma Rasathanesi müdürü ve Messenger’ın baş araştırmacısı Sean Solomon, “Merkür’ün buzlu kesimlerindeki koyu renk zeminin ve buz kütlelerinde depolanan suyun yüksek ihtimalle kuyruklu yıldızlar ve mineral açıdan zengin astreoidler tarafından getirildiklerini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Messenger görevinin sağladığı yararlardan birisi de “teknolojik ilk’ler” oldu. Örneğin, aracın parçalarını güneş radyasyonundan koruyan ve 300 santigrat derece sıcaklığa dayanabilen yansıtıcı, seramik, güneş ışınlarından koruyan bir güneş kırıcı geliştirilmesi oldu.

Görev hakkında NASA’nın Washington’daki merkezinde bulunan Bilimsel Görevler Müdürlüğü başkanı John Grunsfeld, “Tarihte ilk defa Merkür gezegeni hakkında gerçek bir bilgiye sahibiz. Bu bilgiler de bu gezegenin ne kadar mükemmel bir yer olduğunu gösteriyor. Uzay aracımızın görevi sona ererken, Messenger’ın tamamladığı bu görevin sadece başarılı olarak nitelendirilemeyecek, bunun da ötesinde bir görev olduğu için mutluluk duyuyoruz. Bu görev Merkür’ün bilimsel gizemlerini çözmek ve elde ettiğimiz bilgileri analiz etmek amacıyla başlatılmış olan sürecin sadece başlangıcıdır.” yorumunu yaptı.

 

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber