LG G4 Mü Yoksa Samsung Galaxy S6 Mı Tercih Edilmeli

 • Haberin Tarihi: 04/06/2015
 • Bu haber 3722 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
LG G4 Mü Yoksa Samsung Galaxy S6 Mı Tercih Edilmeli

 

Bildiğiniz üzere Galaxy S6`nın hemen ardından çıkışını yapan G4 kullanıcılar tarafından cihaz seçiminde kararsızlığa sebep oldu.

Bizlerde bu yüzden 2 cihazın fiyat ve performans yönünden karşılaştırmalarını yapmaya karar verdik.

Öncelikle cihazların her ikisi de Android platformunun en son versiyonu olan Lollipop ile geliyor.

2 Cihazın ekranları ise şu şekilde:

LG G4 1440 x 2560 çözünürlükte (538 ppi) bir ekrana sahip

Samsung Galaxy S6 1440 x 2560 çözünürlükte (577 ppi) bir ekrana sahip

Ekran konusunda şu an mevcut piyasada en yüksek ppi değerine sahip cihaz Galaxy S6 ayrıca diğer firmaların kullandığı IPS panel yerine kendi geliştirdikleri Super Amoled panelin görüntü hoşluğu açısından genel olarak daha iyi göründüğünü söyleyebiliriz, en son beyazları hafif sarı gibi gösterme sorununun Note 4 ile son derece azaltıldığını belirtmek istiyoruz.

İşlemci

Samsung Galaxy S6

Exynos 7420 (4x Cortex A53 1.5 GHz + 4x Cortex A57 2.1 GHz) Grafik İşlemci: MaliT760MP8

14 nm üretim teknolojisi ve 64 bit destekleyen Exynos 7420 tam bir performans canavarı.

LG G4

 G4, ilk Snapdragon 808’li model. Rakipleri gibi 8 değil, 6 çekirdekli iki işlemciden oluşan bu yonga, bize 2 çekirdekli 1.8 GHz hızında çalışıyor ve Adreno 418 grafik işlemciye sahip

işlemci konusunda G4 geride kaldı özellikle de şu an en güçlü işlemcinin Samsung da olması diğer cihazlara oranla S6 için rakip olmakta biraz daha geride bıraktı

Kamera konusuna geldiğimizde ise durumlar biraz daha farklı

LG G4

 • 16MP Optik Görüntü Sabitleyici ve Otomatik Lazer Odaklanmaya sahip.
 • Ön kamerada ise 8 MP bir Selfie kamerası bulunuyor.

Samsung Galaxy S6

 • Samsung Galaxy S6’nın hem ön hem de arkadaki kameraları daha yüksek çözünürlük ve F1.9 diyafram açıklığı sunuyor. Önde 5 MP, arkada ise OİS destekli 16 MP kamera bulunuyor.
 • / 2160p @30 FPS, 1080p @60 FPS, 720p @120 FPS video kaydı yapabiliyor.
 • Ön kamerada ise 1440p @30 FPS video kaydı mevcut durumda.

 

G4 normal çekim

g4


 S6 normal çekim

s6


 

G4 HDR modu

g4 hdr


 

S6 HDR modu

s6 hdr


 

G4 gece modu

g4 gece


 

S6 gece modu

s6 gece1

Batarya

LG G4

G4’te 3000 mAh büyüklüğünde bir batarya bulunuyor ancak beslediği ekran ve Snapdragon işlemci dolayısıyla yapılan testlerde cihazın normal kullanımda 6 saatlik bir ömür biçildi.

Samsung Galaxy S6

2550 mAh bataryaya sahip Galaxy S6 ise her ne kadar mAh değeri düşük olsa da ilk defa mobil platformunda kullanılan 14 nm litografiyle üretilen Exynos işlemciye sahip olduğu için daha az ısınma problemiyle işlemcinin litografisinden dolayı daha az enerji tüketiyor, yapılan testlerde S6 pil ömrü 7 saati görebiliyor ancak yoğun kullanımda bu durum 5 saate kadar düşüş gösterebiliyor.

Samsung bize göre batarya konusunda daha cömert davranabilirmiş ancak muhtemelen bunu gelecek olan diğer modele saklıyorlar.

Arayüz

LG G4

G4 UX 4.0 arayüzünü kullanmakta.

Samsung Galaxy S6

Samsung diğer cihazlarında da bir çok kez şikayet alan TouchWiz arayüzünde ciddi değişikliklere gitmiş ve performans konusunda son derece iyileştirmeler yapılmış, düzenlenen arayüzde önceki arayüzlere göre takılma kasma yavaşlama neredeyse yok denebilecek düzeye gelmiş durumda.

Her iki cihazda ekran koruma konusunda en yeni olan Gorilla Glass 4 bulunuyor.

Cihazların eksileri

Özellikle Samsung için eksi olarak gördüğüm bir kısım neden S5 gibi su geçirmez özelliğe sahip olmadığı yönünde oldu, bunun en büyük sebebi bu kadar kaliteli bir kameraya sahipken su altı çekimleri yapamıyor olmamız ilginç. Sadece bu yüzden S5 modelini tercih edecek olan insanlar mevcut.

LG tarafındaki eksikliklere gelecek olursak televizyon alanında da yıllardır kendisini kanıtlamış ve son dönemlerde mobil dünyasında da başarısını gösteren firma Samsung gibi rakipleri bulunuyorken daha iyi değerlere sahip daha güçlü bir cihaz çıkartması gerektiğini düşünüyorum piyasada şu an en yüksek performansa sahip işlemci Samsung`un üretimi olan ve S6 da bulunan Exynos işlemci, ısınma ve performans sorunu bulunmayan bu işlemci dışında ekranın hoşluğu daha yüksek ppi değeri ile G4 pek yarışa girmek istememiş gibi görünüyor.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber