LG Display, 1mm’den İnce “Duvar Kağıdı TV” İle Sınırları Zorluyor !

  • Haberin Tarihi: 21/05/2015
  • Bu haber 1949 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
LG Display, 1mm’den İnce “Duvar Kağıdı TV” İle Sınırları Zorluyor !

Hemen heyecanlanmayın, bu sadece bir kavram kanıtlama (POC) çalışması. Bu çalışmanın duyurulmasındaki amaç ise, LG’nin OLED teknolojisine odaklanacak olan geniş kapsamlı gelecek planlarını duyurmak.

LG‘nin ekran tasarım ortağı LG Display şirketi, kendisini tamamen OLED teknolojisine adamış durumda ve son olarak karşımıza imkansız bir şekilde ince olan bir televizyonla çıktı.

Salı günü merkezi Kore’de olan LG Display bir basın toplantısında, kavram kanıtlama aşamasında olan “duvar kağıdı televizyonu” ile resmen gösteriş yaptı! 55 inç OLED teknolojili televizyon 1.9 kilogram ağırlığında olup 1 milimetreden daha da ince bir yapıya sahip. Arkasında bulunan mıknatıslar sayesinde televizyon rahatlıkla duvara monte edilebiliyor. Ekranı duvardan çıkarmak içinse kenarından tutup kağıdı kaldırır gibi çıkarabiliyorsunuz.

Bu duyuru LG Display’in gelecek planlarınının bir nevi halka duyurulması olarak yorumlanabilir. Şirket, ekran stratejisinin gelecekte tamamen OLED teknolojisine dayalı olacağını açıkladı. Yine bir basın toplantısında LG Display’in OLED biriminin başı olan Sang-Deog Yeo, “OLED teknolojisi sadece şirket için değil, tüm endüstri için çığır açıcı bir teknoloji olacak.” yorumunu yaptı.

Bu yorum, tüketicilerin yıllardır duyduğu “Görüntü teknolojisi gelişiyor.” lafının da bir kanıtıdır. HD çılgınlığı, LCD ve Plasma çılgınlığı ile vitesi artırsa da son zamanlarda LED teknolojisine doğru bir geçiş gerçekleşiyor.

OLED teknolojisinin ise gelecekte liderliği alması bekleniyor. Söz konusu teknoloji ile organik yapıya sahip sıradışı bir şekilde ince olan ekranların yanısıra, görüntünün de kıvrımlı olması sağlanabiliyor. Kullanılan organik materyaller ayrıca kendi ışığını emerek ekranın arkasından herhangi bir ışık desteği almasını gerektirmiyor. Bu faydalar OLED teknolojisini sadece televizyonlar ve ultra ince ekranlar için değil ayrıca çeşitli giyilebilir ürünler ve mobil cihazlar için de mümkün kılıyor. LG Display, OLED teknolojisinin gelecekte tüm teknolojik ürünlerdeki görüntünün kaynağı olacağını öngörüyor.

Bazı OLED ekranlar Samsung, LG ve Sony gibi şirketler tarafından kullanılmış olsa da bu ekranları üretmek halen oldukça pahalıya mal oluyor. Bu giderlerin bir kısmı oldukça düşük olan satışlardan veya gerçekten fonksiyonel ekranlar üretmekten kaynaklanıyor. Sonra bu giderler doğal olarak tüketiciye yansıyor. Örneğin LG‘nin 65 inç, 4K OLED TV’si 9,000 $’a mal oluyor.

Bu arada Salı günü LG, OLED’leri geliştirmekte büyük bir yol kat ettiklerini açıkladı. Şirket, televizyonlar için yapılan geniş ekran OLED’lerin ilk geniş yelpaze satıcısı olduğuna dikkat çekerken, gelirlerinin yüzde 80 oranına ulaşarak arttığını ancak halen LCD’lerden düşük olduğunu söyledi.

Bu fiyat, kazanç, gider, maliyet konularındaki tartışmalar devam ederken, OLED TV’leri mağazalarda uygun fiyatlarda görmek şimdilik mümkün görünmüyor.

LG Display Salı günü, bu yıl 600,000 ve gelecek yıl 1,500,000 OLED TV satmayı planladıklarını açıkladı. Şirket ayrıca bir basın toplantısında konuşan New York’taki Rochester Üniversitesi’nde profesör ve OLED’in babası olan Ching W. Tang’ın yorumlarını da aktardı. Açıklamada, Tang’ın OLED ekranların bir 10 yıl daha revaçta olmasının beklemediği ve ancak bu sürenin sonunda LCD’leri toplam satışta geçeceğini düşündüğü belirtildi.

Anahtar Kelime: , , , ,

Bir Yorum Yazın