Lenovo Sizlere Soruyor!

  • Haberin Tarihi: 03/07/2015
  • Bu haber 3052 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Lenovo Sizlere Soruyor!

IBM‘in ThinkPad tasarımı, 90’lı yıllardan 2000’lerin başına kadar kullanışlı laptop tasarımında oldukça başarılı bir yere sahipti. IBM‘in tüketici departmanının Lenovo‘ya satılmasından sonra yeni ThinkPad’ler farklı bir amaca yönelerek daha az kullanışlı ve daha genel bir amaca hizmet etmeye başladı. Laptop satıp para kazanmak istiyorsanız bu konuda bir sıkıntı yok ancak çok daha küçük ve demografik olanına ne dersiniz? Lenovo şuan özellikle retro bir tasarıma sahip olacak ThinkPad üzerinde çalışmalar yapıyor.

Lenovo blogundaki bir gönderide şirketin kurumsal kimlik ve dizayndan sorumlu başkan yardımcısı David Hill, “ThinkPad Time Machine” adını verdikleri projenin detaylarını belirtiyor. Hemen çok heyecanlanmayın, bu konsept şuan için sadece düşünme aşamasında. Hill’in öncelikli amacı potansiyel müşterilerden geri dönüt almak ve böyle bir ürün piyasaya sürerlerse pazarda ne denli ilgi göreceklerini tartmak olsa gerek. Bu cihazı üretmek için gerekecek olan mühendisliğin de ucuz olmayacağını elbette tahmin edebiliyoruz.

DHill_Timemachine4

Retro ThinkPad tecrübesi, gök kuşağı ThinkPad logosu ve küçük, değişik bir his vermeyen ortalama tasarımı ile başlıyor. Cihazda kauçuk bir kaplama, yanıp sönen durum ışıkları ve endüstriyel bir hava katmak için gözle görülebilir halde bırakılmış vidalar göze çarpıyor. Düşünülen tasarım oldukça ince olup 18mm kalınlığa sahip. Bu tasarımın dedesi olarak adlandırabileceğimiz 1992 700c ThinkPad’in kalınlığı ise 56mm olarak göze çarpıyordu. Cihazın ayrıca ön tarafında flopi disk bulunuyordu.

Retro ThinkPad’imizi açtığımızda ise karışımıza, günümüzde birçok bilgisayarda kullanılan adi ve dandik tuşların aksine gayet kaliteli olduğu göze çarpan, 7 sıra halinde QWERTY bir tuş takımı çıkıyor. Tüm fonksiyonlara sahip olan klavyede page up/down dahil olmak üzere tüm tuşlar bulunuyor. Klavye takımının ortasında ise fare kontrolünü göstermek amaçlı konulmuş bir yol gösterici (yumru, çıkıntı da diyebilirsiniz) bulunuyor. Hepsi bu kadar ancak modern laptopların çoğunda artık kullanılmıyor. Aşağı kısımda ise alışık olduğunuz trackpad ve fare butonları bulunuyor.

DHill_Timemachine5

Hill, bu laptop’ın ekranının ise orta derecede 16:10 olacağını düşünüyor. Görünen o ki gerçekten retro olan 4:3’lük tasarım kullanılmayacak. Yine de çoğu kişi biraz daha kısa olan 16:9’luk ekranı tercih edeceklerini belirtiyorlar. Ekranın üst tarafında ise size ne yaptığınızı rahatça göstermek amacıyla konulmuş 2 fabrika çıkışı ThinkLight bulunuyor. Bu iki ışık klavyeye doğru ışık verip klavyenizi aydınlatmaya yarıyor. Günümüzde sadece birkaç ThinkPad bu fabrika çıkışı ışıklara sahip. Alttan aydınlatmalı tuşları sorduğunuzu duyar gibiyim. Onlar amatörler için :)

Hill ilgilileri, gönderiye yorum yapmaları ve projenin nasıl geliştirilebileceği konusunda fikirlerini belirtmeleri konusunda teşvik ediyor. Halihazırda 1000’in üzerinde yorum bulunuyor ve bunların çoğu destekleyici ve yapıcı eleştiriler. Eğer Lenovo bu konuda gerçekten ciddi ise bu bilgisayarı karşımızda görebiliriz. Fiyatının birazcık el yakacağını ise bilmenizde fayda var.

Anahtar Kelime: , ,

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber