Küresel Mobil Ağ Trafiği 4 Yıl İçinde 11 Kat Artacak

  • Haberin Tarihi: 17/07/2014
  • Bu haber 1751 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Küresel Mobil Ağ Trafiği 4 Yıl İçinde 11 Kat Artacak

Gün geçtikçe artan mobil cihazlar ve ağ kullanımı gelecekte bunları getirecek.

Cisco tarafından yayımlanan Cisco Görsel Ağ Endeksi (Visual Networking Index – VNI) 2013-2108 Küresel Mobil Veri Trafiği Tahminleri raporuna göre, dünya çapındaki mobil ağ trafiği önümüzdeki dört yılda yaklaşık 11 kat artarak 2018 itibariyle yıllık 190 eksabayt (milyar gigabayt) seviyesine ulaşacak. Mobil trafikte beklenen artış, 2018 yılında 10 milyara, yani Birleşmiş Milletler tarafından 2018 için öngörülen 7,6 milyarlık dünya nüfusunun 1,4 katına ulaşacak. Bu artış, kişisel cihazlar ile makineden makineye (M2M) bağlantılar gibi mobil internet bağlantılarındaki yoğunluktan kaynaklanacak.Buda gösteriyor ki gelecek teknolojisinde mobil cihazların önemi daha da artarak local çalışan ağ veya makinelerin yerini ciddi oranda kaplayacak…

Cisco VNI Küresel Mobil Veri Trafiği Tahmininde 2018 için belirtilen yıllık 190 eksabayt mobil veri trafiği, 2000 yılında gerçekleşen sabit ve mobil tüm IP trafiğinden 190 kat fazla; 42 trilyon resim dosyası ve 4 trilyon video kliple eşdeğer. Sadece 2017-2018 arasında mobil internet trafiğine ayda 5,1 eksabayt eklenecek. Bu miktar, 2013’te mobil internetin tamamının tahmini boyutunun (ayda 1,5 eksabayt üç katından fazla.

2018 ve sonrasında da internet kullanımının ve veri trafiğinin ciddi bir kısmın da M2M ‘ in etkisi büyük olacak.M2M , küresel konum belirleme uydu navigasyon sistemleri (GPS), demirbaş takibi, sayaçlar, güvenlik ve video gözlemleme sistemleri gibi hizmetleri desteklemek için kablolu ve kablosuz sistemlerin benzer cihazlarla iletişim kurmasını sağlayan uygulamalar. Her Şeyin İnterneti’nin(IoE) büyüme trendinin tahmin edilmesine yardımcı olmak için M2M bağlantı kategorisine yeni bir “giyilebilir cihazlar” alt segmenti eklendi. Giyilebilir cihazlar genel olarak akıllı saatler, akıllı gözlükler, sağlık ve fitness takip cihazları ve giyilebilir tarayıcılar gibi gömülü bağlantı veya cihazlar üzerinden ağa bağlanan cihazları içeriyor.

The following two tabs change content below.

Alper Koska

Yazılım Geliştirici - Yazar
Bilgisayar ve Teknoloji ile 2003 ün sonlarında ilgilenmeye başladım.Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden mezun olduktan sonra elektronik yazılım merakımdan dolayı Elektronik Teknolojisi bölümünü de bitirdim.Uzmanlık alanım olan C# ASP.NET, VB ASP, MYSQL,MSSQL,SQL DİLİ ve orta düzeyde PHP bilgisine sahibim.Hala teknoloji, web tasarım ve yazılım konusunda kendimi geliştirmek ile meşgulüm.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber