iPhone’nin Şarjını Nasıl Uzatabiliriz?

  • Haberin Tarihi: 05/07/2015
  • Bu haber 3184 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
iPhone’nin Şarjını Nasıl Uzatabiliriz?

Biliyorsunuz ki gelen güncellemelerden dolayı çoğu iPhone sahipleri şarj konusunda sıkıntı çektiklerini belirttiler. Kimi zaman Apple bu soruna çözüm buldu kimi zaman ise göz ardı etti. Peki, biz bu soruna çözüm bulabilir miyiz? Elbette, gelin çözümlere beraber bakalım:

Öncelikle orijinal şarj aleti kullanın. Bu sayede hem cihazın pili daha uzun ömürlü olur hem de sizin güvenliğiniz açısından da büyük önem arz eder. Hatırlatmakta fayda var, iPhone patlamalarının en büyük sebebi sahte şarj aletinden kaynaklıdır.

Diğer çözüm ise şarj sırasında cihazınızı kullanımı en aza indirgeyin. Siz şarj sırasında kullanırken cihaz bir yandan şarj harcayıp bir yandan doldurmaya çalışıyor. Bu nedenle de ısınmasına yol açıyor. Cihazın pili ne kadar ısınırsa o kadar ömrü azalır.
Şarjdan çıkardıktan sonra çok soğuk olmamasına da özen gösterin. Soğuk ortamlarda cihaz kullanılmadığı halde şarjı tükenir.

Bir diğeri ise, ki bizce en çok yapılan hata, cihazın şarjı %100 olduğu gibi şarjdan çıkarılması. Siz bu hareketi yaptığınız zaman cihazın şarjı %100’den %99’a hızlı bir şekilde düşer. Bunun yerine %100 olduğundan 15 dk. sonra çıkarırsanız daha sağlıklı bir pil performansı elde edersiniz. Aynı zamanda bazen %100’den itibaren 8 saat bekletirseniz de pil sağlığına önemli ölçüde katkınız olur. iPhone pili Li-on pildir ve Li-on piller aktif olmayı severler.

Bir sonraki ise pil seviyesinin %20 den sonrasında olmasına özen gösterin. Pil %20’nin aşağısına düştüğünde kimyasal üretir ve bu pilin ömrünü kısaltır. Ancak ayda bir kere bir tam dolum yapmanız Apple tarafından önerilir. Bu sayede batarya kalibrasyonu yapmış olursunuz.

Tüm bunlara rağmen hala pilinizden şikayetçiyseniz önce iPhone’nizin ayarlarını sıfırlayın. Bu işlem için Ayarlar>Genel>Sıfırla>Tüm Ayarları Sıfırla adımlarını takip etmeniz yeterlidir. Bu işlemden sonra da bir problem olduğunu düşünüyorsanız cihazınızı en yakın Apple Store’ye veya Apple onaylı Teknik Destek birimine götürün.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber