İOS 9’dan Sızdırılan Bilgiler Siri’nin Yeniden Dizayn Edileceğini İddia Ediyor.

  • Haberin Tarihi: 07/05/2015
  • Bu haber 1242 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İOS 9’dan Sızdırılan Bilgiler Siri’nin Yeniden Dizayn Edileceğini İddia Ediyor.

Apple‘ın yayınlayacağı yeni iOS sürümünde Siri renkli bir hal alabilir.

Tahmin edildiği gibi Apple, iPad ve iPhone kullanıcılarının mobil işletim sistemlerinin yeni sürümünde ne değişiklikler olacağı konusunda oldukça sessizdi. Apple‘ın yeni iOS 9’u 8 Haziran’da başlayacak olan Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda görücüye sunması bekleniyor.

İddia edilen değişikliklerden birisi ise Siri’nin renk değiştirecek olması. İddialara göre Apple‘ın sesli asistanı Siri iPhone ve iPad’lerde aynı Apple Watch kullanıcılarındaki gibi renkli bir görüntüye sahip olacak.

iPhone ve iPad’lerde gördüğünüz Siri şuan oldukça sade olan siyah-beyaz bir tasarıma sahip. Apple Watch’taki Siri ise renkli hatlara ve ilgi çekici bir görüntüye sahip.

Siri’de başka güncelleme ya da değişiklik olacağı konusunda başka bir ipucu bulunmasa da, yazılımın sadece görünüşten öte değişikliklere ve iyileştirmelere uğraması muhtemel. 2011’de iPhone 4s ile görücüye çıkan Siri, geçtiğimiz yıllarda birtakım geliştirme ve iyileştirmelere uğradı. Ancak şuanda Siri’ye çıkan rakipler yüzünden, daha çok insanın kullanması için Apple‘ın Siri’yi daha da geliştirmesi gerekiyor. Her ne kadar alıcılar sesli asistanın kalitesine göre telefon seçmese de, bunun alıcıları olumlu ya da olumsuz etkileyen bir faktör olduğu da bir gerçek.

Peki ya Siri’nin rakipleri? Google Now sesli asistanı şuan hem Android hem de iOS cihazlar için mevcut. Geçen Temmuz Piper Jaffray analisti Gene Munster tarafından yapılan test, Google Now’ın Siri’den daha kesin ve titiz olduğunu ortaya çıkardı.

Microsoft ise, Windows 10 sayesinde Cortana sesli asistanını mobil cihazlardan sonra bilgisayar ve tabletlerde kullanmaya başlayacak. Microsoft‘un Windows 10 ile hedeflediği, mobil ve PC kullanıcılarına daha birleşik bir kullanım alanı sunmak.

Ayrıca Reuters’ın Mart ayındaki haberine göre Cortana’nın iOS cihazlara geçiş yapma ihtimali bulunuyor. Bu da Siri’nin hem Google Now hem de Cortana ile mücadele edecek olması anlamına geliyor.

Peki Apple Siri’yi bu savaşa nasıl hazırlayabilir? Bunun tek bir yolu var. Şuan Siri belirli soruları cevaplamak ve hatırlatıcılar, takvim planlama gibi basit görevleri yapmak için dizayn edilmiş durumda. Cortana bunu bir adım daha ileriye taşıyarak, size bildirimler gönderiyor ve gerektiğinde sizi uyarıyor. Bu özelliği Siri’ye eklemek onu oldukça kullanışlı ve işlevsel hale getirecektir.

iOS 9 sürümünde bazı değişikler olacağı ancak bu değişikliklerin yeni özellikler eklemek yerine mevcut hataları gidermek ve performansı artırmak yönünde olacağı düşünülüyor. Apple‘ın bu hamlesi oldukça yerinde bir hamle olacaktır.

iOS 8 ilk çıktığında oldukça sorun yaratmış ve Apple‘ı üst üste bir çok güncelleme çıkarmaya zorlamıştı. Bu ayın ilk günlerinde Apple, birkaç yeni özellik ve giderilmiş hatalarla iOS 8.3’ü çıkardı. Şuan bile mevcut diğer hataları gidermek için iOS 8.4’ü test ediyorlar. Umarız ki çıkacak olan iOS 9’da hatalardan kurtuluruz ve Siri’nin bu yarışa gerçekten dahil olabileceğini görürüz.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber