iOS 6 dan iOS 8 e Kadar Olan Değişiklikler ve iOS 9`dan Beklediklerimiz

  • Haberin Tarihi: 25/06/2015
  • Bu haber 2348 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
iOS 6 dan iOS 8 e Kadar Olan Değişiklikler ve iOS 9`dan Beklediklerimiz

iOS 6, iPhone 5 ile gelen son Steve Jobs imzalı işletim sistemidir. Bizce iOS 6 veya daha eski iOS sürümlerini kullanmamış bir kullanıcı tam olarak iOS deneyimi yaşamış sayılamaz. Çünkü bu sürümlerdeki ikonlar gerçek hayattaki hallerinden ilham alınarak hazırlanmıştır. Fakat Tim Cook’tan sonra işler değişti ve ikonlar gerçek hallerinden uzak bir hal almıştır. Gelin bu değişimlere ve iOS 9’da bunlara neler olacağına beraber bakalım:

1.Kilit ekranı

Önceki iOS sürümlerinde (iOS 6 veya daha öncesi) sürgüyü belli bir yerden sağa doğru kaydırıp açardık. Fakat iOS 7 ve 8 de ekranın herhangi yerinde soldan sağa doğru kaydırıp kilidi açabiliyoruz. Sağ alt köşede bulunan kamera kısayolu kullanıcılara iOS 6 ile birlikte gelmişti. Bizce iOS 9 da kilit ekranına bir değişiklik yapılmayacaktır.

ios6-ios7-karsilastirmasi-ekranlar-0

2. Ana ekran ve yerleşik uygulamalar

iOS 7 ile birlikte ikonlarda büyük değişikliğe gidildi ve iOS 6 daki halinden uzaklaşıldı. Bu değişimin en büyük kurbanı ise Gazete Bayisi uygulaması oldu. Alt taraftaki Kısayol kısmı saydam hale getirildi. Harita uygulamasının ikonunda yapılan hata (Anayol’dan Çevreyoluna atlama) yeni iOS sürümünde düzeltildi.Sinyal kısmında Çubuk şeklinden vazgeçilip noktalar haline getirildi.
FaceTime iOS 7 ile kullanıcılara uygulama olarak sunuldu (bu uygulama iPad kullanıcılarının ana ekranında vardı, iPhone’nin ana ekranına iOS 7 ile getirildi.). iOS 9 da da bu konuda bir değişiklik olacağını düşünmüyoruz.

22
Pusula uygulamasının Şekli modern hale getirildi ve iOS 7 ile su terazisi özelliği getirildi.
Notlar uygulamasında defter şeklinde tasarım terk edildi ve düz sayfa tasarımına geçildi. Bizce iOS 9 da notlar uygulaması daha işlevsel bir hal alacak.
Spotlight araması da değişikliğe gidilen uygulamalardan. iOS 6 veya Öncesinde sayfaların en solunda yer alan arama ekranı iOS 7 ve 8 de kaldırıldı. Artık Spotlight aramalarına ana ekranda ekranı üstten aşağı doğru kaydırarak ulaşabiliyoruz. Bizce iOS 9 da bu konuda eskiye dönülüp eski hali üzerinden işlevli hale getirilecek.
Sesli notlar Uygulaması da Değişti ve Ekrandaki mikrofon simgesi kaldırıldı. Bunun yerine ses dalgalarını Gösteren simge getirildi. Hesap makinesinde eski görünümden vazgeçilip modern bir görünüm kazandırıldı. Arama ekranı mavi-siyah-beyaz temadan vazgeçilip beyaz-yeşil bir temaya geçiş yapıldı.

ios-6-vs-ios-7-homescreens
Ayarlarda da küçük bir değişiklikle beyaz temaya geçildi ve içindeki küçük ikonlar renkli hale getirildi. Klavye de mavi ton yerine beyaz tercih edildi. App Store de siyah- beyaz tonlar yerini sadece beyazın hakim olduğu bir temaya Bıraktı. Hava durumu Uygulamasında arka planda değişikliğe gidildi ve hava durumu animasyonlarla desteklendi. Kamera Uygulaması da modernleşti.
Safarideki maksimum Sekme sayısı arttırıldı ve açık deste şeklinde dizildi ve iOS 6`da ki mavi tema kaldırılıp yerini beyaza bıraktı. Biz bu uygulamaların da iOS 9 da değişmeyeceğini düşünüyoruz.

3. Siri ve dikte

iOS 5 de dikte ve Siri bazı Avrupa Ülkelerinin kullanımına sunulmuştu. iOS 7 de tema olarak şeffaflaştıktan sonra Türkçe dikte iOS 8 ile ,Türkçe Siri ise ancak 8.3 ile geldi. iOS 9 ile daha da gelişeceğini, bizi daha iyi anlayacağını düşünüyoruz.

ios6-ios7-karsilastirmasi-ekranlar-5
image1ios-8-vs-ios-9-siri-ui

4. Multitasking

iOS 6 veya daha önceki sürümlerde multitasking ekranında uygulamaları kapatmak için home tuşuna iki kere basınca açılan kısımdaki açık uygulamaların üzerine Basılı tutup kırmızı işaret çıktıktan sonra işarete basıp Uygulamaları kapatıyorduk. iOS 7 ile birlikte gelen yenilikle uygulamanın üzerine Basılı tutup işaretin çıkması ile uğraşmak yerine Ekrandaki uygulamaları yukarıya doğru Çekerek kapatabiliyoruz. iOS 8 ile multitasking ekranına son arananlar ve hızlı aramalar kısayolu eklendi. Bizce iOS 9 da bu Kısayol kaldırılacak ve uygulamalar pişpirik kağıdı gibi dizilecek. Uygulamalar yine aynı şekilde yukarıya doğru çekilip Kapatılacak.

ios6-ios7-karsilastirmasi-ekranlar-3 9512-1290-contacts-140609-l images

Fakat iOS 9 sadece bu sürprizle gelmeyecek. Şimdilik iPad Air/iPad Air 2 ve iPad Mini 2/iPad Mini 3’e gelecek olan bölünmüş ekran desteği ile işlerimiz daha da kolaylaşacak.

io9-multitask-630

5. Performans

Bizce iOS 6 şarj konusunda en karlı işletim sistemiydi. iOS 7 ile gelen efektler, özellikler vs. ile cihazların kullanım ömrü azaldı. iOS 8 ile stabilize iOS 7 ye nazaran azaldı ve batarya kullanımı daha da düştü. Ancak iOS 9 geliştiricilerinden duyduğumuza göre efektler yumuşatılacak ve gelecek olan batarya tasarrufu seçeneği ile uzun batarya Ömrü sağlayacak.

bbbbb

6. Sonuç

Apple iOS 7 ile bir çok köklü değişikliklere imza attı. Tüm iOS sürümlerinden farklı olarak çizimle oluşturulmuş ikonlar kullandı. iOS 8 getirdiği bazı özelliklerle küçük boyutlu cihazlardaki kapasiteyi azalttı. Müşteri memnuniyetine önem veren bir firma olduğu için kullanıcılarının sorununu dikkate aldı ve güncelleme için istenecek boyutu düşürecek.

hghh

iOS 6 bizce gelmiş geçmiş en iyi iOS sürümüdür. Çünkü hem şarj konusunda hepsinden iyi hemde Göze güzel gözüküyordu. Fakat Apple, iOS 8 ile Oluşan sorunları ve alan yetersizliği sorununu iOS 9 ile gidererek iOS 8 e telafi niteliği taşıyacak aynı zamanda iOS 8 de bulunan bir çok güvenlik açığını da yeni iOS sürümünde en aza indirgeyecek.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber