Intel’in 15 Milyar Dolarlık Teklifi Tekrar Gündemde !

  • Haberin Tarihi: 01/06/2015
  • Bu haber 4263 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Intel’in 15 Milyar Dolarlık Teklifi Tekrar Gündemde !

Intel‘in çip üreticisi Altera için yaptığı 15 milyar dolarlık teklif tekrar gündemde ! Milyar dolarlık bir anlaşma daha gelecek hafta kadar kısa bir zamanda karşımızda olabilir.

Anlaşmanın 1 ay önce suya düştüğünün açıklanmasının ardından, Intel‘in tanındık çip üreticisi Altera’yı bünyesine katma çabaları tekrar başlamış gibi görünüyor. New York Post’a yakın kaynakların verdiği bilgilere göre 15 milyar $ değerinde bir anlaşma ile tekrar pazarlıklara başlandı.

Gazetenin ulaştığı bu kaynak, “Anlaşmanın hafta sonuna kadar bitmesi olası.” dedi.

Intel‘in temsilcileri ise konu hakkında yorum yapmaktan kaçınıyorlar. Altera temsilcilerinden birisi ise iddiaları ne yalanlayıp ne de doğrulayarak yorum yapmaktan kaçındı.

Eğer bu anlaşma yakın zamanda gerçekleşirse, çip firmalarının birleşerek giderleri, rekabeti azaltma ve birleşerek güçlenmeleri daha da hız kazanacak ve milyar dolarlık anlaşmaları oldukça sık görmeye başlayacağız. Intel‘le ilgili nu haber, başka bir çip üreticisi olan ‘nun Broadcom ile 37 milyar $’a yaptığı birleşme anlaşmasının hemen ardından geldi.

Bundan önce Mart ayında NXP, başka bir çip üreticisi olan Freescale‘, 18 milyar $’a satın almak için anlaşma sağlamış ve Qualcomm‘da geçtiğimiz Ekim ayında Bluetooth odaklı çalışan CSR için 2.5 milyar $’a anlaşmıştı.

Dünyadaki en büyük çip üreticisi olan Intel, dünyadaki çoğu bilgisayara güç sağlayan işlemcilerin ve veri merkezlerinin çiplerini üretiyor.

Diğer yandan Altera, üzerinde ihtiyaca göre değişiklikler yapılabilen ve bu sayede medikal, otomotiv ve uzay alanında kullanılabilen programlanabilir çipler üzerinde çalışıyor.

Yatırımcılar açısından da durum olumlu görünüyor. Son haberlerin ardından Altera‘nın hisseleri yüzde 4 artarak 49$ oldu. Bu rakam 50$ barajının hemen altında kalarak Mayıs ayında yapılan son görüşmelerin ardından pazarlıklara yeni bir boyut kazandıracak gibi görünüyor.

Mevcut fiyat Wall Street Journal’ın Mart ayında pazarlıkların sürdüğü haberini bize ilettiğinde sahip olunan hisse değerinin %42 artmasından dolayı, oldukça büyük bir yükseliş olarak değerlendirilebilir.

Anahtar Kelime: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber