Intel’e Göre, Standart Oyuncuların Harici Grafik Kartı Almaları Şart Değil

  • Haberin Tarihi: 14/01/2016
  • Bu haber 8522 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Intel’e Göre, Standart Oyuncuların Harici Grafik Kartı Almaları Şart Değil

Intel, eğer profesyonel ya da sık oyun oynayan biri değilseniz harici kullanmanıza gerek olmadığı kanaatinde. Intel‘in başkan yardımcısı ve Intel Desktop Client Platofrm (masaüstü bilgisayar kullanıcıları platformu) genel yöneticisi Gregory Bryant, onun yerine, standart oyuncular gittikçe güçlenen tümleşik grafik kartlarına baksınlar diyor. Bryant, Iris ve Iris pro isimli Intel’in çiplerindeki en üst seviye grafik işlemcilerinin harici grafik kart çiplerinin performansını %80 oranında aştığını söylüyor.

Geçen hafta CES fuarında J.P. Morgan’ın forumunda yaptığı bir konuşma sırasında Bryant, “Grafikleri 5 yıl öncesindekine oranla 30 kat daha iyi hale getirdik” dedi. Intel‘in son çıkan Skylake işlemcilerinin içindeki entegre grafikler aynı anda 3 tane 4K ekranı idare edebilmeleriyle, Intel‘in son yıllarda katettiği gelişmeyi gözler önüne seriyor. Yine de Intel, entegre grafikleri kendi yararlarına kullanma konusunda pek başarı gösteremedi; bunu Braynt da kabul ediyor ve firmanın bunu geliştirmesi gerektiğini söylüyor.

Intel’in tümleşik grafikleri gittikçe iyileşse de, AMD tümleşik grafik teknolojisinde daha iyi bir temele sahip. AMD harici grafik çiplerini üretiyor ve bu teknolojiyi entegre grafik için kullanıyor. Oyun tutkularının Crysis ya da Witcher gibi yüksek grafik kartlar gerektiren oyunları oynayabilmeleri için hala ya AMD ya da Nvidia’nın çıkarttığı bir harici grafik karta sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca masaüstü bilgisayarlara takılan  Sanal gerçeklik başlıklarını kullanmak için de harici ekran kartlarına ihtiyaç var. Her şekilde, bilgisayar piyasasında oyun üzerine olan bilgisayarlar en hızlı gelişen sektör ve Bryant’a göre bu durum Intel için de gittikçe önem kazanmakta. Intel, harici GPU’lu masaüstü bilgisayarlarda daha uzun süreler performans gösterebilecek en üst seviye oyun çipleriyle bu piyasa girmeyi hedefliyor.

Anahtar Kelime: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber