Hobbit Üçlemesi

  • Haberin Tarihi: 01/07/2015
  • Bu haber 3290 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hobbit Üçlemesi

J.R.R. Tolkien’in yazdığı ve 21 Eylül 1937 yılında ilk baskısı çıkan Hobbit kitabından uyarlama bir seridir. Tek bir kitap olmasına rağmen yönetmen Peter Jackson filmi üçleme olarak uyarladı ve çekti. Hepimiz biliyoruz ki Yüzüklerin Efendisi serisi kültleşmiş bir eserdir. Gerek edebi gerekse sinematik olarak fantastik edebiyatın öncülüğünü yapmıştır. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi’nin konu aldığı olaylardan 60 yıl öncesini ele alır. Cüce diyarı olan Erebor, kuzeyden gelen bir ejderha tarafından ele geçirilir. Cücelere yurtsuz kalırlar ve tüm hazineleri dağda kalır. Cüce prensi olan Thorin, dağı tekrar ele geçirmek ister. 13 cüce, 1 hobbit ve bir de büyücüyle yolculuğa çıkarlar. Yolculuk sırasında yaşadıkları çeşitli maceralar ve ana vatanlarını tekrar almalarını konu alıyor.

(L-r) PETER HAMBLETON as Gloin, DEAN O’GORMAN as Fili, JOHN CALLEN as Oin, KEN STOTT as Balin, MARTIN FREEMAN as Bilbo Baggins, JAMES NESBITT as Bofur, AIDAN TURNER as Kili, STEPHEN HUNTER as Bombur, WILLIAM KIRCHER as Bifur, JED BROPHY as Nori and MARK HADLOW as Dori in the fantasy adventure “THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY,” a production of New Line Cinema and Metro-Goldwyn-Mayer Pictures (MGM), released by Warner Bros. Pictures and MGM.

(L-r) PETER HAMBLETON as Gloin, DEAN O’GORMAN as Fili, JOHN CALLEN as Oin, KEN STOTT as Balin, MARTIN FREEMAN as Bilbo Baggins, JAMES NESBITT as Bofur, AIDAN TURNER as Kili, STEPHEN HUNTER as Bombur, WILLIAM KIRCHER as Bifur, JED BROPHY as Nori and MARK HADLOW as Dori in the fantasy adventure “THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY,” a production of New Line Cinema and Metro-Goldwyn-Mayer Pictures (MGM), released by Warner Bros. Pictures and MGM.

Yüzüklerin Efendisine nazaran biraz daha basit kalsa da Hobbit, J.R.R. Tolkien’in büyük eserlerinden birisidir. Aslında Tolkien Hobbit’i torunları için yazdığı bilinir. Ve Yüzüklerin efendisine giriş niteliğindedir.

Hobbit serisinin filmlerini tanıyalım inceleyelim:

1-Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (2012)

hobbit1  Film 14 Aralık 2012’de vizyone girdi. Büyücü Gandalf, Thorin’in kafilesine hırsız olarak Bilbo Baggins’i seçer. Bilbo başta olumsuz baksa da sonradan kafileye katılıyor. Kafileye katılmasıyla birlikte kendini bambaşka bir dünyada buluyor. Erebor yolunda kafile ilerlerken denizin doğusundaki son sıcak yuva olan, Lord Elrond’un diyarı Ayrıkvadi’ye de uğruyorlar. Ellerinde bulunan haritadaki şifreyi çözmeleriyle oradan ayrılıyorlar ve Dumanlı Dağlar’da zorlu bir patikadan geçmeye çalışıyorlar. Dumanlı Dağlarda bulunan goblinler kafileyi yakalayıp esir alıyor. Bir süre sonra Gandalf’ın yardımı ile kurtulan kafile yollarına koyuluyor. Fakat ork lejyonlarının başı Kirletici Azog kafilenin peşine takılır. En sonunda bir uçurumun kenarında kafileyi sıkıştırır. Kafile bir süre dayandıktan sonra kartalların yardımı ile kurtulur. Kartallar kafileyi kendi yuvalarına götürür. Yuvadan bakıldığı zaman çok uzakta da olsa Erebor’u görürler ve birinci film sona erer.

2- Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakarı (2013)

hobbit 2 Hobbit serisinin ikinci filmi olan Smaug’un Çorak Toprakları 13 Aralık 2013’te vizyona girdi.
Film kafilenin Azog ve çetesinden kaçması ile devam ediyor. Orklardan kaçarken Beorn’un evine sığınırlar. Beorn’un onlara verdiği midillilerle Kuyutorman’a doğru giderler. Kuyutorman’da Gandalf kafileyi terk eder ve Dol-Guldur’a gider. Kafile Kuyutorman’da örümceklere yakalanır ve Bilbo’nun yardımı ile kurtulurlar. Daha sonrasında Elf Lordu tarafından esir alınırlar. Orman Saray’dan kaçan kafile Gölkent’e gider. Gölkent’in efendisinden yardım alırlar ve dağa giderler. O sırada Gandalf Dol-Guldur’da Sauron’un olduğunu fark eder ve Sauron ile çarpışır. Sauron Gandalf’ı esir alır. Dağa giren kafile Ejderha Smaug’u uyandırır. Smaug’u zapt edemeyince Smaug öfkelenir ve Gölkent’e saldırmaya gider, ikinci film burada son bulur.
3- Hobbit – Beş Ordunun Savaşı (2014)

hobbit3 Hobbit serisinin son filmi olan Beş Ordunun Savaşı ise 17 Ocak 2014’te vizyone girmiştir.
Son film ikinci filmin bittiği yerden devam ediyor. Gölkent’e Smaug saldırır ve okçu Bard bir açığını bularak Smaug’u kara ok ile vurur. Smaug ölür. Fakat Gölkent yıkılır. Dol-Guldur’da esir alınan Gandalf, Ak Divan tarafından kurtarılır ve Sauron oradan sürülür. Dağ cücelere kalır. Ejderha’nın verdiği hasar yüzünden cücelerden pay isterler fakat Thorin altın hastalığına kapılır hiç pay vermez. Elfler ve insanlar dağı kuşatır. Thorin’in yardımına ise Demir Tepeler’den kuzeni Dain Demirayak gelir. Tam o esnada ise Sauron’un Azog’un emrine verdiği ordu taarruzda bulunur. Cüceler, Elfler, İnsanlar aynı saflarda Orklar ve Warglara karşı savaşılar. Savaş ismini de buradan alır. Daha sonra Thorin, Fili, Kili ve Dwalin Azog’un bulunduğu Kuzguntepesine giderler ve Azog’u öldürmek isterler fakat Fili ve Kili kardeşler ilk başta ölür. Thorin’in Azogla büyük çarpışması sonucunda ikisi de ölür. Kartalların ve Beorn’un yardımıyla orklar yenilgiye uğrar. Savaş buruk bir zaferle biter. Gandalf ve Bilbo Shire’a döner. Film Yüzüklerin Efendisi’nin ilk filminin başındaki replikle sona erer.

Kişisel Yorum

Orta-Dünya’yı aşırı seven, Tolkien eserlerini okumuş birisi olarak üçlemeyi şahsen beğendim. Her ne kadar tamamen istediklerimiz olmasa da başarılı bir iş olduğuna inanıyorum. Yüzüklerin Efendisi kadar olamadı, olamaz da. Sanat eserleri bir kere yapılır, tekrarı olamaz. Yüzüklerin Efendisi olamamasının başlıca sebeplerinden birisi konu bakımından ayrı olması. Yüzüklerin Efendisi konu bakımından çok ciddi ve bir o kadar da zengindi.

Tek kitaplık bir hikayenin 3 filmlik bir seri olması doğru mudur? Üç film olması gerekliydi. Şayet böyle olmasaydı bu izlediğimiz genişlikte bir film bulamayacaktık. Uzun olmasının nedeni kitaptan bağımsız aynı dönemde geçen birtakım olayın da ele alınmasıydı. (Dol-Guldur, Sauron) Sauron’un Dol-Guldur’dan sürüldüğünü görmek ayrı bir zevkti.

Neticede Hobbit her ne kadar bir Yüzüklerin Efendisi olamazsa da gayet başarılı ve olabilecek güzellikte bir filmdi. Peki Hobbit Orta-Dünya’nın son filmi miydi? Bir daha Orta-Dünya ile ilgili fim çıkmayacak mı? Orta-Dünya mitinin giriş niteliğini taşıyan Silmarillion kitabı film olur mu? Bu soruların cevabını bir başka yazımda vermiştim. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

The following two tabs change content below.

Abdullah İlhan

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde Tarih bölümü öğrencisi. Sinema ve Edebiyata ilgili. Bilhassa Bilim-Kurgu/Fantastik türlerine ilgili.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber