Hibrit Araba Nasıl Çalışır ?

  • Haberin Tarihi: 04/04/2015
  • Bu haber 3050 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hibrit Araba Nasıl Çalışır ?

Hibrit motor nedir ? Tasarruflu olması performansı etkiliyor mu ? Hem elektrikli hem benzinli motoru nasıl kullanıyor ?
Şarj olmadan elektrikli motor nasıl çalışıyor ?

Hepimiz artık benzin fiyatlarındaki pahalılıktan şikayetçiyiz ve rahatsızlık duyuyoruz.  Mutlaka benzin istasyonlarına gittiğimizde fiyatlardan şok olmuşluğumuz vardır.Bir depo benzine ciddi paralar ödeyip bunun daha ucuz yolu yok mu diye bir çok sefer sormuşuzdur. Hava kirliliğinin ve çevreye verdiği zarar da bir çok sefer tartışma konusu olmuştur.

Otomobil teknolojisi artık bu sıkıntıları çözecek, hava kirliliği ve çevreye zararı minimize edecek bir teknolojiye sahip ve bu teknolojinin adı HİBRİT teknolojisidir.Otomobil üreticilerinin yakından ilgilendiği bu teknoloji ile artık daha düşük maliyet ile araçlarımıza kullanabileceğiz.

Peki bu araç nasıl çalışıyor ? Bu performansın kaynağında neler var hep beraber bakalım !

Kısaca hibrit teknolojisi arabalar da elektrik enerjisi ve benzinli motor teknolojisini bir arada kullanan ve elektrik tarafında şarja ihtiyaç duymayan benzinli araca göre daha fazla yol yapabilen bir teknolojidir. Hibrit araçta bulunan donanımlar Benzin Motoru, Yakıt Tankı, Elektrik Motoru, Dinamo, Akü, Transmisyon(Vites Sistemi) bulunmaktadır.

Aracı elektrik motoru harekete geçirir, elektrik motoru çalışırken benzin motor yardımcı olarak çalışır.Araç hızlanırken hem elektrik motoru hem benzin motoru tam güçte çalışır, araç hızlandıktan sonra benzin motoru aracı hareket ettirirken elektrik motoru yardımcı olur, yavaşlamaya geçtiğinde ise araç benzinli motor durur ve elektrik motoru hibrit akünün şarj edilmesine yardımcı olur.

Araç üzerindeki parçalar hafif olduğu için performansta ciddi artışlar sağlanmaktadır.

The following two tabs change content below.

Alper Koska

Yazılım Geliştirici - Yazar
Bilgisayar ve Teknoloji ile 2003 ün sonlarında ilgilenmeye başladım.Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden mezun olduktan sonra elektronik yazılım merakımdan dolayı Elektronik Teknolojisi bölümünü de bitirdim.Uzmanlık alanım olan C# ASP.NET, VB ASP, MYSQL,MSSQL,SQL DİLİ ve orta düzeyde PHP bilgisine sahibim.Hala teknoloji, web tasarım ve yazılım konusunda kendimi geliştirmek ile meşgulüm.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber