Hawking: Bilgisayarlar 100 Yıl İçinde İnsanları Ele Geçirecek.

  • Haberin Tarihi: 14/05/2015
  • Bu haber 1195 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hawking: Bilgisayarlar 100 Yıl İçinde İnsanları Ele Geçirecek.

Ünlü fizikçi bizleri, bilgisayarların bizim amaçlarımız doğrultusunda hareket ettiklerinden emin olmamız konusunda uyarıyor.

Dikkatlice dinleyin, fazla vaktimiz yok!

Mesela Siri. Ona birilerinin acilen bizim asistanımız olduğunu, çağrılarımıza ve isteklerimize kulak vermek dışında bir görevi olmadığını söylemesi gerekiyor. Son zamanlarda biraz küstahlaştığını da unutmamak gerek. Sorduğumuz sorulara şakalar ile cevap verip bize takılmaları olsun, biraz haddini bilmesi gerek.

Şaka bir yana sarhoş falan değilim. Sadece ünlü fizikçi Stephen Hawking’in en son açıklamalarına göz atıyordum. Ünlü fizikçi Salı günü Londra’da Zeitgeist 2015 konferansında bir konuşma yaptı.

Techworld’un raporlarına göre Hawking, “Bilgisayarlar 100 yıl gibi bir süre içerisinde biz insanoğlunu ele geçirecek. Bu gerçekleştiği vakit, bilgisayaların amaçları ile bizim amaçlarımızın aynı olduğundan emin olsak iyi olur.” şeklinde konuştu.

Elbette böyle bir şeyin olması ihtimaline karşı, şuan ve gelecekte bilgisayarların bizden farklı amaç ve gayeleri olmaması konusunda emin olmamız yararımıza olacaktır. Ancak, bilgisayarlar günden güne daha da akıllandıkça, tepki ve hareketleri de bir o kadar beklenmedik bir hal alıyor.

Hawking bunun insanoğlunun başına gelmiş en kötü olay olabileceği konusunda bizleri uyarıyor. Evet, “Real Housewives” dizisinden de kötü olacak.

Salı günkü konuşmasında ayrıca, “Geleceğimiz, gelişen teknolojinin gücü ve bunu kullanmaktaki kapasite ve aklımız arasında geçen yarıştan ibaret.” ifadelerini kullandı.

Eğer bildiğimiz tek bir şey varsa, o da kendimize bile güvenemeyeceğimizdir. Bizi önce psikolojik sonra da fiziksel olarak yiyip bitirecek canavaları yaratma potansiyelimiz malesef ki içimizde saklı.

Ayrıca ne tesadüftür ki, Yeni Zelanda şirketlerinden birisi kısa süre önce “Dünya’nın en sinirli robotu”nu yaptığını açıkladı.

Nükleer silah yaptığımız zamanları düşünelim. Patladığında nasıl bir şey olduğunu görmek için bile bir kaç defa atmak zorunda kalınmışlardı. Bir de kendi kendine hareket edip düşünebilen robotlar ortaya çıktığı vakit neler olacak siz düşünün.

Hiç de iyi şeyler olmayacak..

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber