Hatred Oyun İncelemesi

  • Haberin Tarihi: 03/06/2015
  • Bu haber 4320 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hatred Oyun İncelemesi

“Kan görüyorum hocam, vahşet görüyorum. Şakak kemiğinden girmiş levye görüyorum hocam.”

Hatırlar mısınız bilmem, Recep İvedik 2’de ki Şahan Gökbakar’ın ünlü sözüdür kendileri. Böylesi bir oyunu böyle bir replikle anlatmak ne kadar doğru olur inanın bilmiyorum, ama şundan eminim ki bu oyunda kan gövdeyi götürüyor.

Seni sosyopat seni…

Hatred, Destructive Creations tarafından geliştirilmiş ve içerdiği şiddet unsurlarından dolayı Valve tarafından kısa süreliğine Steam’den kaldırılan oyun, Steam Greenlight’a geri döneceği 15 Aralık 2014’de Tekrar Valve tarafından açıklanmıştı. Bir çok firma ve ülke tarafından “yasaklanmalı” söylemlerine rağmen Haziran 1’de Steam’de satışa sunulan oyun şimdiden sükse yapan GTA V, The Witcher 3 ve CS: Global Offensive gibi yapımları sollamış durumda. Peki bu oyun neden bu kadar ilgi gördü? Sorusunu sorduğunuzdan eminim. Gerçek hayatta kitle katili olamayan sosyopatları, oyun dünyasında sitemlerini, acılarını ve benliklerini ortaya çıkarıp her şeyi yok etmeleri bu oyunu oyuncular için cazip kılan yönlerden birisi sanırım.

Cüneyt Arkın boşuna dememiş “Kan akacak… vahşi kan…”

Şundan eminiz ki her oyun kendi içinde belirli şiddet unsurları barındırıyor. GTA’dan örnek verecek olursak, elimize silahlarımızı alıp polislere ufak çaplı ziyaretlerde bulunabiliyor, plajda insanlara işkence edebiliyor ya da arabayla gelene gidene çarpıp kaçabiliyoruz. Peki bu oyundaki şiddet neden bu kadar abartıldı? Sorusuna cevap verecek olursak, aslında oyunda her hangi bir amacınız yok, tek şey geleni gideni öldürmek. Eee… GTA’da da yapmıyor muyuz aynısını? Evet. Yapıyoruz fakat GTA’da öldürmek,eğlenmek veya etrafı gezip tozmak size bağlıyken bu oyun sadece saf şiddete odaklanıyor. Oyun sizi sürekli insanları öldürmek için zorluyor ve kışkırtıyor.

Hikaye ve Oynanış

Daha önceden de belirttiğim gibi aslında her hangi bir hikayeye veya olay örgüsüne bağlı değiliz. Oyunda tek mantık var “ÖLDÜR”. Ana karakterimiz kendince problemleri olan, insanlardan, hükumetten ve dinlerden nefret eden ve hepsini dünyadan silmeye, yok etmeye çalışan bir ağabeyimiz. Peki başarıyor mu? Geleni gideni ağlatıyor, başarmak ne ki? Yani şunu söyleyebilirim ki tek göreviniz “ÖLDÜRMEK”.

Hatred klavye/fare kombinasyonu veya gamepad yardımı ile nişan alıp önümüze geleni öldürdüğümüz izometrik kamera açısına sahip bir oyun. Oyunun başından itibaren evinizden çıkıp geleni gideni öldürdüğümüz, görevlerinin çoğu da “şurayı bas”, “şurayı yok et”, “şurayı havaya uçur” olan şimdiye kadar karşılaşmadığımız türden şiddet unsurlarını çokça yaşadığımız ve zamanla bizi psikopata dönüştüren bir sisteme sahip. Karakterimiz sadece üzerinde 3 silah taşıyabiliyor. Bu silahlar; ağır makineli, SMG, tabancalar, pompalı, Molotof ve türlü el bombaları. Oyun boyunca cephaneleri yerlerden toplayarak ilerliyoruz. Bildiğiniz gibi bu aralar hemen hemen bütün oyunlarda sağlık barı kaldırılmış durumda. Bu oyunda sağlık barımız gözüküyor ve karakterimiz canını sivilleri ve polisleri son vuruşlarıyla (Fatality gibi) doldurabiliyor.

Çekilmez bir adam oldum yine, uykusuz, aksi, nalet…

Saykoya bağladıkça karşımıza çıkan polis sayısı da artıyor ve belirli süreden sonra “nalet” etmek zorunda kalıyorsunuz, sonuçta ölümsüz değiliz. Görev yaptıkça öldüğümüzde kaldığımız yerden devam edebilmek için Mario’da ki gibi “Respawn Point” sahip oluyoruz. Yani belirli süreden sonra görevleri yapmadan ilerleyemeyecek hale geliyoruz ki zaten belirli görevleri de yapmayınca yeni bölümlere geçemiyoruz.

Minimum/Tavsiye edilen Sistem:

Minimum:

İşletim sistemi: Windows Vista (SP2), 7 (SP1) and 8.1.

İşlemci: 2.6 GHz Intel® Core™ i5-750 or 3.2 GHz AMD Phenom™ II X4 955

Ram: 4 GB  

Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 460 or AMD Radeon HD5850 (1 GB VRAM)

HDD: 4 GB

Tavsiye Edilen:

İşletim Sistemi: Windows® 7 (SP1) / Windows® 8 / Windows® 8.1 / (64-bit only)

İşlemci: AMD Octa-Core / Intel Quad-Core processor running at 3.4 GHz (AMD FX X8 8350 or Intel Core i5 3570

Ram: 8 GB RAM

Ekran kartı: AMD Radeon R9 285 and NVIDIA GeForce GTX 670

HDD: 4 GB

Sonuç

Her ne kadar belirli süreden sonra oyun sizi sıkıyor olsa da bence oynanmayacak bir oyun değil kendileri. 3 haftadır yaşadığım, sinir ve stresi 20 dakika da attım vallahi. Eğer sinir, stres ve şiddete gelemiyorsanız, oynamayın hatta bulaşmayın, şiddete merakı olan bir kişiliğe sahipseniz kesinlikle oynamalısınız.

The following two tabs change content below.

Uğurcan Alkın

Editör
Hayatım konsolda oyun oynayarak ve İnternet'te işletim sistemleri üzerine araştırmalar yaparak geçti. Mersin Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümünden bu sene mezun olacağım. Amacım ileride teknoloji ve oyun sektörünü dil ile harmanlayarak Türkiye'de büyük bir altyapı sorununa sahip olan Öğretim Materyal ve Teknolojilerine katkıda bulunmak ve CALL(Bilgisayar Destekli Dil Öğretimi)'da Uzmanlaşmak.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber