Google`ın Mobil Arama Problemi Mi Var ?

  • Haberin Tarihi: 26/04/2015
  • Bu haber 1123 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Google`ın Mobil Arama Problemi Mi Var ?

Eğer masaüstü bilgisayarınızdan bir şey arıyorsanız kuşkusuz Google bu işin en iyisidir. Ancak iş telefon ve tabletlerden arama yapmaya gelince başka şeyler kullanabiliyoruz. Bu da Google`ın zararına oluyor.

Şirket, Amazon, Yelp ve TripAdvisor gibi rakiplerini saf dışı bırakmak için geçtiğimiz haftalarda mobil arama servisini geliştirme çalışmalarına başladı.

Örneğin Google, dünya çapında en çok ziyaret edilen internet sitesi olarak diğer siteleri, mobil cihazlarla uyumlu olabilmek için kodlarını yeniden yazmaya mecbur bıraktı. Bu siteler eğer kodlarını yeniden yazmazlarsa arama sonuçlarında açık ara önde olan Google tarafından saf dışı bırakılmaları söz konusu oluyordu. Google tarafından Salı günü gerçekleştirilen bu harekete “Mobilegeddon” ismi verildi.

Şirketin tüm yaptığı bundan ibaret değil, Google ayrıca geçen hafta başlatılan bu hareketin, kendilerinin Android işletim sistemli telefonlarını kullanan insanların, aramaları ile ilişkili olduğu taktirde belirli uygulamaları indirmeye teşvik edeceğini söyledi.

Peki tüm bunları neden yapsınlar ? Google mobil cihazlardan daha fazla para kazanmaya çalışıyor ve bunu hızlı bir şekilde yapmak istiyor. Google an itibariyle mobil arama reklam satışlarında lider ancak şirketin masaüstü bilgisayarlarından kazandığı para ile karşılaştırıldığında, mobil cihaz pazarından kazandığı para çok az. Facebook ise, mobil cihazlara gönderilen reklamların sitedeki tüm reklam hacminin yüzde 85`i olduğunu söylüyor. Buna ek olarak her gün Facebook`a giren insanların yüzde 85`i bunu mobil cihazların üzerinden yapıyor.

Google`ın tüm bunları yapmasının çok geçerli sebepleri var çünkü masaüstü arama motoru olarak iş hacimleri gittikçe azılıyor. 31 Mart itibariyle sona eren yılın ilk çeyreğinde, Google`ın aracı olan partnerlerine ödediği para hariç satışı 13.9 milyar dolar ve harcamalar çıkarıldığında hisse başına 6.57 dolar düşüyor.

Araştırmacılar ise 14.1 milyar dolar ve hisse başına ise 6.61 dolar olarak tahmin etmişlerdi.

 

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber