Game of Thrones’da Bu Yıl

  • Haberin Tarihi: 08/01/2016
  • Bu haber 8227 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Game of Thrones’da Bu Yıl

İşte bu yıl “Game of Thrones” televizyon telif hakkı alan dizilerden biri oldu. Tabii ki, George R.R. Martin’in “Buz ve Ateşin Şarkısı” isimli roman serisinden uyarlanan HBO’nun fantezi serisi ilk sezonundan beri çok popülerdi ancak 5. sezon seyirci sayısını arttırdığı, ödül yağmuruna tutulduğu ve yeni çekişmelerle dolu olduğundan daha fazla beğeni topladı.

Dizinin en sağlam hayranları Jon Snow (Kit Harington) hakkında konuşmadıkları zamanlarda dizinin senaristlerinin hikayenin Sansa Stark’lı (Sophie Turner) kısmını abartıp abartmadıklarını ya da “Deadwood” ve “Ray Donovan”ın yıldızı Ian McShane’in hangi karakteri canlandıracağını tartışıyorlar. “Game of Thrones” tutkusu Washington, D.C.’de beyaz sarayı bile sardı.

6. sezon ve Martin’in roman serisinin 6. kitabının çıkmasını beklerken, bizde Westeros ve ötesinde yaşanan her şeye bir göz atalım. “Game of Thrones”un filmi çıkabilir mi? Ben bundan çok da emin olmazdım. George R.R. Martin bile serinin HBO’da yayınlanan halini destansı bir filmle bütünleştirme fikrini destekliyor ama bu konuyla ilgili yalan yanlış şeyler duymaktan sıkılmış. Potansiyel bir filmin ortaya çıkabileceğine dair yeni spekülasyonların ardından yazar, Ekim ayında, Game of Thrones hayranlarını bu tarz haberlere inanmamaları konusunda uyardı ve “Not a Blog“ sayfasında “Her okuduğunuza inanmayın çocuklar. Özellikle de internette olanlara” diye yazdı.

R+L=J spekülasyonuysa aşırı heyecana sebep oldu. Serinin hikayesi derinleştikçe, Martin – ve dizinin yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss’ın hazırladığı final hakkında hayranlarının ürettikleri teoriler de o denli artıyor. En popüler teorilerden biri Jon Snow’un ailesi. Ned Stark’ın başka bir kadından olan çocuğu olarak bilinse de içten içe buna kimse inanmıyor. Uzun süre önce ölen Rhaegar Targaryen ve Lyanna Stark’ın Jon’un gerçek ailesi olduğunu iddia eden R+L=J teorisi zaten roman serisinin ve dizinin sıkı takipçileri arasında yaygındı ama Ocak ayında Benioff yaptığı tişört seçimiyle yangına körükle gitti.

jaime lannister

WSJ

“Game of Thrones”da olsanız nasıl bir yönetici olurdunuz? “Game of Thrones” güçlü olmakla ilgili bir dizi ve bu yüzden dizinin çoğu karakteri lider bir yapıya sahip. Onların iyi, kötü, zeki ya da aptal olmaları ise tamamen başka bir konu.

George R.R. Martiin “The Winds of Winter”ı tamamlamaya odaklanıyor. 5. sezonun Haziran’daki finaliyle birlikte Martin’in “Buz ve Ateşin Şarkısı” serisi de sonlanmış oldu. “Ejderlerle Dans” olan son roman 2012’de yayınlanmıştı ve hayranlar 7 romanlık serinin bir sonraki bölümü olan “The Winds of Winter”ın çıkmasını dört gözle bekliyorlar”. Romanı üzerinde çalışabilmek için serinin 6. sezonunun bir bölümünü yazmaya gitmeyen Martin, seçtiği birkaç parçayı, dalga geçercesine, internette yayınladı. Buna rağmen neler olacağını öğrenmek için hayranlar ilk bölümü Nisan ayında yayınlanacak olan 6. sezonu beklemek zorunda gibi görünüyor.

sansa stark

Sophie Turner ve Iwan Rheon ‘Game of Thrones’ HBO Sansa Stark’ın tecavüze uğradığı sahne bir çok insanın çok öfkelenmesine sebep oldu. 5. sezonun 6. bölümü olan “Unbowed, Unbent, Unbroken”in efsanevi sahnesinin ardından, birçok izleyici dizinin sürükleyiciliğinin azaldığını düşündü. Serideki hiç bir karakterin hikayesi Sansa’nınki kadar değişmese de iki senaryoda da bir zamanlar pasif ve naif bir karakter gibi görünen Sansa kendi başının çaresine bakmaya ve daha stratejik hareket etmeye başlamıştı. Buna rağmen dizide, Sansa’nın sonu aynı yerde farklı şekilde yaşamak oldu: dizinin daha arka planda kalan karakteri Ramsey Snow’la evlendirilip o sadist tarafından cinsel istismara uğradı. Tecavüz sahnesine internet üzerinden çok büyük tepkiler yağdı ve hatta Sen Claire McCaskill bu sahneden sonra dizinin onun gözünde “bittiğini” söyledi.

“Hardhome” bölümü çok ilgi gören bölümlerden oldu. “Duvar”ın kuzeyindeki uzun savaş sahnesiyle biten, sezonun 8. bölümü, yayınlandığı anda klasikler arasında girdi. Bölümde, Jon Yabanıl (Wildling) kabilelerini kendi tarafına katılmaları için ikna etmeye çalışırken bu konuşmaları öfkeli Ak Gezenler (White Walkers) ve dirilttikleri ölü ordusunun saldırısıyla bölünüyor. Televizyon tarihi boyunca çekilmesi başarılan en zor sahneler arasında yer alan bu sahnede, Jon ve şanslı birkaç kişi sayıları artan ölü ordusunun elinden kurtuluyor. Sahnede heavy metal müzik grubu Mastodon da yer alıyor. Jon’un durdurulamaz gibi görünen Ak Gezenlerden birini yendiği sırada, dirilen ölülere hükmeden Night’s King’le bakışma sahnesine tanık oluyoruz. Tüyler diken!

khaleesi

Emilia Clarke ‘Game of Thrones’ HBO

Drogon!

İşte sözün bittiği yer! Dizi geçmiyor ki olağanüstü bir sahne daha yaşanmasın, “Game of Thrones” nihayet Daenerys Targaryen’ın (Emilia Clarke) ejderlerinin arasında en büyük ve en korkusuzları olan Drogon’un tüm gücünü ve ihtişamını, Daenerys’i Meereen’deki köle çukurunda saldırganlardan kurtarırken gözler önüne serdi. Cersei uzun bir yürüyüşe çıkıyor. 5. sezon finali “Game of Thrones”un en çok izlenen bölümü olmakla kalmayıp, aynı zamanda kendi içindeki en tartışmalı iki bölümü de içeriyor. Bir tanesi, tabii ki, Jon Snow’un başına gelen hazin olay ama ona daha sonra geleceğiz. Diğer çok tartışma yaratan sahne ise Cersei Lannister’ın (Lena Headey) onu yuhalamaya gelen halk kesimi tarafından hakaretlere ve pisliğe boğulurken kraliçe annenin fiziksel acı çekerken King’s Landing’de yaptığı utanç yürüyüşü. Cersei dizinin kötü karakterlerinden biri olarak görülse de bu sahneden sonra onun için küçük de olsa bir sempati duymamak neredeyse imkansız. Büyük ihtimalle bu sahne, Headey’nin ikinci Emmy adaylığını sağlama aldı.

lena

Lena Headey ‘Game of Thrones’ HBO 6. sezonda ekibe iki büyük isim katılıyor. Gelecek sezonda, “Game of Thrones” bilinmedik bir hikayeye geçtiğinde iki gönüllü oyuncu, ağırbaşlılıkla, gidişatı anlamamız konusunda bize yardımcı olacak. “Game of Thrones”a pek çok açıdan uyum sağlayacak, Ian McShane bu muammada küçük ama önemli rol oynayacak. Tıpkı “Exorcist” ve “Star Wars: Güç Uyanıyor” oyuncusu Max von Sydow oynayacağı rol gibi. Umarız ki, dizinin yapımcıları Ian McKellen ve Patrick Stewart’ı 7. sezona da eklemenin bir yolunu bulurlar. Emmy ödülleri de diziye saygılarını sundu. 5. sezon şans getirdi. Belki de daha fazla akademi üyesinin dizi için oy vermesini sağlayan kural değişikliğinin yardımıyla “Game of Thrones,” Eylül ayında, diğer kategorilerle birlikte En İyi Drama Dizisi kategorisinde Emmy’yi kazandı. Buna ek olarak, kazandığı ödüllerle bir yıl içinde en çok Emmy alan dizi rekorunu da kırdı.

Jon Snow diriliyor? Bu sadece basit bir tanıtım fotoğrafı olsa da 6. sezonla ilgili gösterilen her şey Jon Snow’un çerçeveyi tam ortaladığı ve karşıdan göründüğü kanlı bir fotoğrafını içeriyor. Birkaç hafta önce internet üzerinden yayınlanan poster, 5. sezonun finalinde can dostu Gece Nöbetçileri (Night’s Watch) tarafından bıçaklandıktan sonra ölüme terkedilen karakterin kaderi hakkındaki spekülasyonların bir anda artmasına sebep oldu. Acaba Jon Snow gerçekten öldü de HBO bize küçük bir oyun mu oynuyor? Ya da pek çoklarının tahmin ettiği gibi kurtarılacak mı? HBO gelecek sezon için yayınladığı fragmanlarda tahmin edilenden biraz daha fazlasını açıklamaya karar vermediği sürece, bunun konunun üzerine Nisan’a kadar kafa yoracağız.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber