Fujifilm FinePix HS30EXR (Black) İncelemesi

  • Haberin Tarihi: 10/05/2015
  • Bu haber 2251 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Fujifilm FinePix HS30EXR (Black) İncelemesi

Fujifilm‘in 30x zoom yapabilen HS serisi kamerası yıllar içinde çok fazla değişikliğe uğramadı. Çoğunlukla ince ayrıntılar verebilen bu kameranın FinePix HS30EXR’de de aynı olduğunu görüyoruz.

Örneğin bu en yeni versiyonda, yeniden dizayn edilmiş manuel bir zoom, daha yumuşak bir hareket ve daha geniş, ultra yüksek bir çözünürlükle karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu versiyonda AA bataryalardan kurtulduğunu ve lityum-ion tekrar şarj edilebilir bataryalarla daha uzun bir pil ömrü sunduğunu görüyoruz. (Yok ben AA batarya istiyorum diyorsanız HS25EXR’a göz atınız.) Geçen seneki HX20EXR gibi 16 MP EXR CMOS sensörü olsa da, bu yeni modelde daha gelişmiş bir sensör ve daha iyi performans ve fotoğraf kalitesi için geliştirilmiş bir işlemci bulunuyor.

Bu cihaz, marka için çok büyük bir adım değil ancak ürettikleri kamera diğerlerine göre daha iyi ve çektikleri fotoğrafların kontrolünü elde tutmak isteyen kullanıcılar için çok iyi bir dizayna sahip. Diğer yandan, cihazın dijital SLR gibi görünüyor olması SLR aldığınız anlamına gelmiyor, bunu da unutmayınız.

FOTOĞRAF KALİTESİ

Çoğu kompakt kamerada olduğu gibi bu cihazda da fotoğraf kalitesi gerçekten beklentilerin altında kalıyor. Genel olarak, HS30EXR’ın fotoğrafları oldukça güzel ve iyi kareler yakalamanızı sağlıyor. Ancak ayarları oldukça kurcalamanızı ve EXR modlarını deneyerek en iyi kareyi elde etmeniz gerekebilir. Eğer bunları yapmak istemiyorsanız cihaz sizin için doğru bir tercih olmayacaktır. Cihazın EXR Auto modu oto-çekim modu olarak oldukça iyi olsa da bu moda bir kaç ince ayar yaparak daha iyi fotoğraflar, kareler elde edebilirsiniz.

Eğer bu cihazı bu fiyata alıp, bu lens ve özelliklerle SLR fotoğraf kalitesi bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Eğer bu cihazın, birçok ayar ve uzun lensi ile “tut ve çek” kamerası olduğunu anladıysanız, doğru şartlar altında iyi işler çıkaracağını da anlamışsınız demektir. Benim bu kamera ile ilgili kafama takılan en önemli şey, çektiğimiz fotoğrafları yakınlaştırıp baktığımızda, çektiğimiz şeyin oldukça yumuşak bir görünümü olduğu ve çok fazla görünebilir yapaylıklar oluşu. Tabii ki bunlar daha önce de dediğimiz gibi doğru koşullar altında ve ince ayarlarla düzeltilebilir sorunlar.

ÇEKİM PERFORMANSI

HS30EXR çekim performansı bakımından kendi ayarındaki kameralarla eşit bir düzeyde görünüyor. Bu da geçmiş modellerine baktığımızda büyük bir gelişim. Yaptığımız testlerde cihaz kapalı durumdayken açıp fotoğrafı çekmek 1.8 saniye sürüyor. İki fotoğraf arasındaki süre ise ortalama 1.2 saniye olup çekim süresi ise parlak ışıkta 0.3 saniye. Ancak biraz karanlık bir ortamda bu süre 0.6 saniyeye çıkabiliyor. Autofocus ise zoom yapıldığında gözle görülür şekilde yavaşlıyor ki bu megazoom makineler için normal bir durum olarak göze çarpıyor.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber