Facebook Profil Fotoğrafı Nasıl Korunur / Gizlenir ?

  • Haberin Tarihi: 18/05/2015
  • Bu haber 26227 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Facebook Profil Fotoğrafı Nasıl Korunur / Gizlenir ?

Facebookta profil nasıl gizlenir nasıl korunur bir çok kişinin kafasında oluşan soru bu çünkü kötü amaçlı insanlar hala o kadar çok ki.

Facebook hesabınızı ne kadar güvenli bir şekilde gizleseniz de, profil resminiz ve kapak fotoğrafınızı “özel” yapamıyorsunuz.

Bu uygulamanın sebebi nedir bilinmez ancak Facebook, birisini arkadaş olarak eklemeden önce en azından profil fotoğrafını görerek, eklediğimiz kişi olduğundan emin olmamızı istiyor olabilir. Eskiden ise güvenlik ayarlarından profil fotoğrafımızı “tıklanıp açılamaz” yapma şansımız vardı. Şuan ise bu seçenek ortadan kalkmış görünüyor.

unnamed

(Bu seçenek gerçekten hiçbir işe yaramıyor)

Size kötü bir haberimiz var. Facebook geçenlerde güvenlik ayarlarını değiştirdi (yine kimseye söylemeden) ve profil fotoğrafınız arkadaşınız olsun ya da olmasın herkes tarafından görülebilir hale geldi. Önceden tanımadığınız insanlar profil fotoğrafınızı 160×160 piksel olarak görüyordu ve sizi tanımaları için yeterli bir boyuttu ancak şuan fotoğrafı tamamen büyük ve orjinal halinde görebiliyorlar.

Facebook bu değişimin ardından “Sadece Ben” seçeneği ile getirilebilen bazı kısıtlamalar sunsa da (fotoğrafa dair beğeniler, yorumlar arkadaşınız olmayanlar tarafından görülmüyor, sadece fotoğraf görünüyor) bu değişiklik benim hiç de hoşuma gitmedi. Bu yüzden eğer profil fotoğrafınızı olabildiğince gizli tutmak istiyorsanız yapabilecekleriniz işte şunlar:

Seçenek 1 : Profil resminizi değiştirin

Facebook‘un aldığı gizlilik önlemlerinden biri de “fotoğraf kırpma aracı”. Önceden bu araç gerçekten profil fotoğrafınızı kırpmıyor, küçük fotoğrafa tıklanıldığında fotoğrafın büyük hali görülebiliyordu. Şuan ise kırpma aracı, fotoğrafınızın hem küçük hem de büyük halini kare halinde kırpmanıza olanak sağlıyor (Elbette iki farklı ebatta).

aa

(Eski, kırpılmamış, tam boyutlu bir profil fotoğrafı)

Eğer Facebook’un eski kırpma aracı ile kesilmiş bir fotoğraf kullanıyorsanız, arkadaşınız olmayan kişilerin bu fotoğrafa tıklayarak, resminizin tam boyutlu bir halini görebileceğini unutmayınız. Eğer özellikle bir şeyi ya da bir yeri kestiyseniz, bu sizin için bir problem olacaktır. Bu yüzden fotoğrafı silip tekrar yükleme yolunu tercih edebilirsiniz.

Seçenek 2 : Küçük bir fotoğraf kullanın

Eğer yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafınızın internet ortamında dolaşmasını istemiyorsanız, fotoğrafı yüklemeden önce küçültmeyi deneyin. Adobe Photoshop ve Paint gibi uygulamalar ile resmi küçültüp 180×180 pixel olarak kaydedebilir ve öyle yükleyebilirsiniz.

aa2

(Küçük fotoğraflarla online sapıklara engel olun!)

Seçenek 3 : Mevcut ve eski fotoğraflarınızın gizlilik ayarlarını değiştirin

Eğer hiçbir ayar yapmadıysanız tüm profil fotoğraflarınız herkese açıktır. Başka bir deyişle, yabancılar sadece profil fotoğrafınızı tam ekran görmekle kalmaz, önceki profil fotoğraflarınızı da tüm ihtişamıyla tam ekran görmeye devam eder.

Bunu değiştirmek için profil fotoğrafınıza tıklayıp “Düzenle” seçeneğine girerek, “Bunu kimler görebilir?” kısmından “Sadece ben” seçeneğini ayarlamanız, ve bunu mevcut profil fotoğrafınız dahil albümdeki tüm fotoğraflar için yapmanız gerekir.

aa34

(Profil fotoğrafınız “Sadece Ben” ayarında değilse böyle görünecektir.)

Mevcut profil fotoğrafınız “Herkese açık” ise, yabancılar fotoğrafınızdan tutun, beğeni ve yorumlara kadar her şeyi görebilirler.

aa4

(Fotoğrafın gizliliğini “Sadece Ben” olarak ayarlarsanız yabancılara böyle görünecektir)

Bu ayarı yaptığınız taktirde yabancılar yorum ve beğenileri göremez, sadece fotoğrafınızı görürler.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber