Facebook, New York Times, BuzzFeed ve Daha Fazlasını “Instant Articles” Programı ile Yayınlamaya Başlıyor !

  • Haberin Tarihi: 15/05/2015
  • Bu haber 1753 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Facebook, New York Times, BuzzFeed ve Daha Fazlasını “Instant Articles” Programı ile Yayınlamaya Başlıyor !

Merhaba Web yayıncıları! Facebook yeni atağı ile karşınızda.

Sosyal medya devi son olarak “bize içeriği ve uygulamamızda onu kullanma iznini verin” planıyla ilgili başlık ve şartları açıkladı. Şartlar ve sistem de oldukça uygun göründüğünden çoğu yayıncının bu fırsatı tepeceğini sanmıyoruz. Ne de olsa işin ucunda ulaşılabilecek 1.25 milyar kullanıcı ve kazanılacak dolarlar var.

Yapmaları gereken tek şey Facebook‘un yardım etmede gücünü kullanıp onlara zarar vermemesini ummak. Ayrıca kuralları bir gün değiştirmeyeceğini ummak.

Şuan için, Facebook‘un “Instant Articles” olarak adlandırdığı uygulamada yer alan yayımcılar “New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC News, BBC News, Spiegel ve yakın zamanda katılacak olan Bild. Bu uygulamaya katılan şirketler, yaptıkları bu girişimin bir deney olarak nitelendirilmesini istiyorlar. Şuan hiçbir yayımcının Facebook‘ta yayınlaması gereken minimum bir makale, yazı sayısı bulunmamakla birlikte, isteyen arkasını dönüp bu deneysel uygulamadan ayrılabilir.

New York Times CEO’su Mark Thompson bu uygulamaya katılışlarını “Gözlerimiz açık bir şekilde giriş yaptık.” şeklinde yorumladı. Gazete, Çarşamba günü Facebook‘taki ilk makalesini yayımlayacak.

Facebook‘un yavaş ve dikkatli şekilde başlattığı bu sisteme olan rağbetin ilerleyen zamanlarda büyük patlama yaşayacağını düşünüyoruz. Eğer bir Web-yayıncısı iseniz, gelecek planlarınızda Facebook‘a yer vermek o kadar da kötü bir tercih olmayacaktır. Şimdi katılmasanız bile ilerleyen zamanlarda, Facebook‘un bu sisteminin oldukça “yayıncı yanlısı” olmasından dolayı eninde sonunda katılacağınızı düşünüyoruz.

BuzzFeed başkanı Greg Coleman, “Facebook bizim için önemli olanın ne olduğunu gerçekten anlamış. Bu yüzden bir diktatör gibi davranmak yerine bize gelip, BuzzFeed için en iyisi ne olur? diye sorma nezaketinde bulundular.” dedi. Örneğin Facebook, BuzzFeed’in reklamcı yatırımcılarının yayımladığı reklamları, Instant Articles uygulamasında sanki başka bir yayımcıdan bir gönderiymiş gibi paylaşmasına izin verecek.

Facebook‘un BuzzFeed, New York Times ve diğer yayımcılarla yaptığı uygulamanın en büyük özellikleri şunlar:

  • Facebook‘un Instant Articles uygulaması, şuan için Facebook‘un kalbi olan IOS cihazlarda bulunup yayınlar da burada yapılacaktır.
  • Facebook yayımcılarının kendi yayın araçlarını kullanmalarına izin veriyor ve yayınladıkları metinleri Facebook‘un uygulamasında çalışacak şekilde anlık olarak düzenliyor.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber