Facebook Fotoğraf Özelliğini Yeniden Düzenliyor

  • Haberin Tarihi: 17/12/2015
  • Bu haber 5280 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Facebook Fotoğraf Özelliğini Yeniden Düzenliyor

Facebook mobil uygulamadaki fotoğraf senkronizasyonunu kapatıyor ve kullanıcılarına bunun yerine bağımsız olan Moments uygulamasını denemelerini öneriyor. Fotoğraf senkronizasyonu Facebook’a bir kaç yıl önce gelmişti ve kullanıcıların telefonlarındaki albümlerden otomatik olarak fotoğraf yüklemelerini sağlıyordu. Bu fotoğraflar özel olarak depolanıyordu ve kullanıcılar paylaşmak istediklerini seçebiliyorlardı. Fotoğraf senkronizasyonunu bitiyor ve kullanıcılarını Moments uygulamasını kullanmaya itiyor.

TechCrunch‘ün bildirimine göre 10 Ocak’tan itibaren bu özellik tarihe karışacak. Eğer fotoğraflarını tutmak istiyorlarsa, senkronize edilmiş fotoğraflar Moments uygulamasında otomatik olarak yükleneceğinden kullanıcılar Moments’ı indirmek zorunda kalacak. Facebook, kullanıcıları bu değişim için uyarmak amacıyla bildirim göndermeye ve giriş sayfasında göstermeye başladı (Moments uygulamasına geçmek istemeyen kullanıcılar zip dosyası olarak senkronize edilmiş fotoğraflarını indirebilecek ve onları sosyal ağdan silebilecekler.) Fotoğraf senkronizasyonuna oranla Moments uygulaması özel paylaşıma daha fazla önem veriyor. Yüz tanıma özelliğinin de yardımıyla, Facebook kullanıcıları fotoğraflarına arkadaşlarını etiketleyebiliyorlar, bu sayede de arkadaşları kendi albümlerine bu fotoğrafları aktarabiliyor. Bu Email’ler ve Facebook‘a girmekle uğraşmadan sizin çekmediğiniz fotoğrafları alma sorununu ortadan kaldırmayı amaçlıyordu. TechCrunch‘ün belirttiği gibi, Avrupa’nın yüz tanıma özelliğine dair sıkı güvenlik sınırlamaları Facebook‘un Moment uygulamasını yayınlamasını önlemişti. Moments’ın kullanılamadığı bölgelerde fotoğraf senkronizasyonunun kullanılmaya devam etmesi olası bir ihtimal.

Neden önemli: Moments uygulamasına odaklanmak Facebook‘un, özel albümleri senkronize etmek ve paylaşmak için yeni bir yöntem geliştiren Google Fotoğraf servisi olan, Google‘la rekabet etmesini kolaylaştıracak. Google fotoğraf kalitesinde, kullanıcılarına gerçek boyutlarında ya da sıkıştırılmış halde depolamalarına sağladığından fotoğraf kalitesi olarak hala tek lider olsa da bütün fotoğrafların çözünürlüğünü 720 piksele kadar düşüren Facebook‘un var olan arkadaş ağınıza fotoğraflarınızı aktarabilme avantajı var. Her şekilde de, iki firmanın özel fotoğraf paylaşımında hakimiyet kurma yarışlarındaki beklenen rekabet yoğunlaşacağa benziyor.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber