Etkileşimli Veritabanı Grafikleri Oluşturmak İsteyenler !

  • Haberin Tarihi: 20/06/2015
  • Bu haber 4213 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Etkileşimli Veritabanı Grafikleri Oluşturmak İsteyenler !

Veritabanı ve yazılım geliştiricileri yakından ilgilendiren bir makalemiz ile sizler için araştırdık ve yazdık. Veritabanı geliştiren herkesin en çok karşılaştığı konulardan biri olan mevcut veriler hakkında istatistiki veriler oluşturmak sürekli sıkıntılı ve zahmetli bir hale geldi.

Kurum, kuruluş veya büyük yapıda veritabanları kullanan yapılarda bu verilerin saklanması, üzerinde gerektiğinde işlem yapması kadar önemli olan bu veriler ile anlamlı grafikler oluşturmaktır. Firma ve developerlar bu grafikleri istenildiği zaman Excel döküp buranın üzerinden analizler yapmaktadırlar. Bu kadar uzun bir işlem ve çalışma yerine daha kısa bir yöntem var mı diye sorduk ?

Biz Teknoajans olarak bu konuya daha interaktif çözüm üretmiş olan Periscope uygulamasını inceledik ve sizlerinde faydalanabilmesi için paylaştık.

Periscope San Francisco bir grup hacker tarafından geliştirilmiş olan hızlı ve kolay bir analistik programıdır. Genel itibari ile direk SQL komutları girilerek çalıştırılmakta olan uygulama anlık veri trafiğine göre interaktif ve gelişmiş görseller ile hizmet vermektedir. Raporlamada ve analizde en iyi performansı vermekte olup aynı zamanda SQL editörü olarakta kullanılabilme özelliklerini içinde barındırıyor.

Peki nasıl kullanılır ?

Öncelikle https://www.periscope.io/ adresi üzerinden bir hesap oluşturup üyeliğinizin onaylanmasını beklemeniz gerekmektedir. Daha sonra giriş yaparak aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz !

1.Veritabanlarını bağlayın

1

2.SQL sorgunuzu yazın

2

3.Oluşturmak istediğiniz grafik türünüzü seçin

3

4.Grafiğinizi anlık izleyin

4

 

Bu kadar etkileşimli olan uygulanın en güzel yanlarından biri ise yazdığınız sorguyu grafiği güncellemeniz için tekrar tekrar çalıştırmaya gerek kalmadan kendi tetikleyici bir yapıdadır.

Faydalı olması dileği ile…

The following two tabs change content below.

Alper Koska

Yazılım Geliştirici - Yazar
Bilgisayar ve Teknoloji ile 2003 ün sonlarında ilgilenmeye başladım.Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden mezun olduktan sonra elektronik yazılım merakımdan dolayı Elektronik Teknolojisi bölümünü de bitirdim.Uzmanlık alanım olan C# ASP.NET, VB ASP, MYSQL,MSSQL,SQL DİLİ ve orta düzeyde PHP bilgisine sahibim.Hala teknoloji, web tasarım ve yazılım konusunda kendimi geliştirmek ile meşgulüm.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber