Elon Musk ve Slikon Vadisi Dahileri Güçlerini Birleştiriyor

  • Haberin Tarihi: 14/12/2015
  • Bu haber 4404 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Elon Musk ve Slikon Vadisi Dahileri Güçlerini Birleştiriyor

Fark etseniz de fark etmeseniz de yapay zeka kısaca AI mesajlar gönderdiğiniz telefonunuzdan sürdüğünüz arabaya kadar her yerde. Gelecekteki olabilecek bir robot istilası hakkındaki korkularımızı bir yana bırakırsak geleceğin bize daha fazla AI getireceğini söyleyebiliriz. Geleceği insanlık için güvenli hale getirmeye yardım etmek için Elon Musk ve bir grup ileri teknolojinin ağır topları kar amacı gütmeyen OpenAI adında bir araştırma başlattı.

OpenAI’nin görevi “finansal bir kar kazanma amacı olmadan insanlığa tamamıyla yarar sağlayacak bir yapay zeka geliştirmek”. Anlamı: Yapay zekayı insanlığa zarar sağlamaktansa yarar sağlayacak yöntemler bulmak. OpenAI’s ‘ın blogundaki tanıtıcı yazıya göre “Şuan AI sistemleri yapabilecekleri etkileyici olsa da sınırlı”.

“Görünüşe göre Yapay Zekanın sınırlarına takılıp kalıyoruz ve olabilecek en uç senaryoda AI’ler sanal olan her entellektüel görevde insan performansına erişecekler”. AI’lerin insan bazında topluma ne kadar yarar sağlayacaklarını tahmin etmek zor ve aynı zaman da yanlış yapımında ya da yanlış amaçlarla kullanımında topluma ne kadar zarar verir bunu da kestirmek eş derece de zor. “Görünüşe göre Yapay Zekanın sınırlarına takılıp kalıyoruz ve olabilecek en uç senaryoda AI’ler sanal olan her entellektüel görevde insan performansına erişecekler. AI’lerin insan bazında topluma ne kadar yarar sağlayacaklarını tahmin etmek ve aynı zaman da yanlış yapımında ya da yanlış amaçlarla kullanımında topluma ne kadar zarar verir bunu da kestirmek eş derece de zor”.

OpenAI ‘ın Musk’dan başka da büyük destekçileri mevcut. Ekipte Stanford, UC Berkeley ve NYU gibi Üniversite’ten gelen başarılı AI araştırmacıları da var. Perdelerin ardında Musk ve Y Combinator ‘ın başkanı Sam Altman eş başkan olarak çalışıyorlar. Amazon İnternet Hizmetinin ve Infosys’un teknoloji devleri gibi meşhur bilgisayar uzmanı Alan Kay ve risk sermayedarı Peter Thiel’de ekibin bir parçası. Gerçi OpenAI ürün geliştirmeyecek, kesinlikle sadece araştırma üzerine odaklanacaklar.

Neden önemli:  Tesla otomobillerinde yapay zeka sistemleri kullanıldığı düşünülecek olursa Musk AI’ın geleceğine bir yatırımı var diyebiliriz. Ancak, aynı zamanda yapay zekanın nasıl kötü amaçlar uğruna kullanılabileceği hakkındaki endişelerinden bahsetti. Geçen yaz, Musk, Stephen Hawking, Apple‘ın ortak-kurucusu Steve Wozniak ve AI araştırmacılarıyla birlikte dünya liderlerine otonom silahları yasaklamalarına teşvik eden bir mektup yazdılar. Mektup, gelecek silahlı bir nesil ve ucuz otonom silahların yanlış ellere düşebileceğine ve her çeşit zalimliğe yol açabileceği hakkında uyarılar içeriyordu.

Anahtar Kelime: , ,

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber