E-Dolandırıcılığa karşı Google’ın “Password Alert” eklentisi nasıl kullanılır?

  • Haberin Tarihi: 30/04/2015
  • Bu haber 1486 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
E-Dolandırıcılığa karşı Google’ın “Password Alert” eklentisi nasıl kullanılır?

Google, şifrenizi Google‘a ait olmayan bir sitede girdiğinizde size alarm veren bir Chrome eklentisi geliştirdi. Nasıl kurup kullanacağımızı aşağıda göreceğiz.

Google e-dolandırıcılığa karşı yeni bir eklenti geliştirdi. Ücretsiz olan “Password Alert Chrome” eklentisi, Google hesabınızın şifresini nerelerde girdiğinizin kaydını tutuyor ve accounts.google.com dışında bir yere şifrenizi girdiğinizde size alarm veriyor.

Bu iki şeye yarıyor. Birincisi, Google şifrenizi tekrar diğer sitelerde kullanmanızı engelliyor ve ikinci olarak Google gibi görünüp şifrenizi çalmak ve özel bilgilerinize ulaşmak isteyen dolandırıcı sitelere karşı sizi uyarıyor.

E-dolandırıcılık hakkında ufak bir bilgi vermek gerekirse; E-dolandırıcılık bir grup ya da bir kişinin, bir şirket ya da kurum kimliğine bürünüp şifreniz, kimlik numaranız ya da kredi kartı bilgileriniz gibi özel bilgilerinizi çalmasıdır. E-dolandırıcılıkta size gelen bir mailde Google gibi bir siteye yönlendirilip kullanıcı adınız ve şifrenizi girmenizin istenilmesi muhtemeldir.

Örneğin bu siteye kullanıcı adınız ve şifrenizi girerseniz “Password Alert” adlı bu uygulama sizi “Az önce Google‘a ait olmayan bir sitede şifrenizi kullandınız” şeklinde uyararak şifrenizi hemen değiştirmenizi istiyor. Bu mesaj ekranınızda, şifrenizin son karakterini yazdığınız anda beliriyor ve yeni bir hesap açmaya çalışsanız da, Google‘a ait olmayan bir siteye giriş yapmaya çalışsanız da sizi uyarıyor.

“Password Alert” in kullanımı ve kurulumu ise çok kolay. Biraz da ondan bahsedelim;

Chrome Web Store’dan ilk olarak Password Alert eklentisini indiriyoruz. Giriş yapmış olsanız bile eklenti sizden Google hesabınıza giriş yapmanızı isteyecektir. Bu bilgiyi girdiğinizde Password Alert, şifrenizi nerelerde kullandığınızı gözlemlemeye başlayacak.

Password Alert etkin iken Google ya da Gmail hesabınızın şifrenizi bu siteler dışında bir yerde kullandığınızda bir uyarı alacaksınız. Eğer Amazon, Facebook gibi güvenilir bir sitede şifrenizi kullandıysanız bu uyarıyı gözardı edebilir ya da şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Password Alert Chrome eklentisini buradan indirebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber